Home > Legendid > Elatanud aednik ja keiser

Elatanud aednik ja keiser

august 1st, 2000

Jalutades kord Tibeeria tänavail, nägi Hadrianus üht elatanud meest lõikamas maha põõsaid, et istutada puid. Keiser küsis mehelt: “Vanamees, vanamees, kui vana sa oled praegu?”

Ja vana mees kostis: “Olen saja-aastane.”
Keiser: “Sina, saja-aastane, lõikad põõsaid, et istutada puid! Kas arvad, et saad süüa nende puude vilja?”
Vana mees vastu: “Kui olen väärt, siis söön, kui ei, siis – just nagu mu esiisad töötasid minu heaks, nii töötan oma laste heaks.”
Hadrianus: “Sinu elu nimel, kui Sul on õnne süüa selle vilja, teata mulle.”

Aeg möödus ja viigipuud hakkasid vilja kandma. Vanamees ütles iseendale: ÒNüüd on aeg teatada sellest keisrile. Mida ta tegi? Ta täitis korvi viigimarjadega, ja läks üles ja peatus lossivärava juures. Temalt küsiti: Mida sa tahad?
Mine ja ütle keisrile, et keegi elatanud juut, keda ta kord on kohanud, tahab teda tervitada. Väravavalvur läks ja teatas seda keisrile.
Hadrianus: “Too ta sisse!” Kui elatanud mees astus keisri ette, küsis see:
“Mida sa soovid?”
Siis põllumees vastas: “Ma olen seesama vana mees, keda sa kord kohtasid, kui parajasti olin lõikamas põõsaid, et istutada puid; ja sa ütlesid mulle, et kui mul on õnne süüa selle vilju, siis teataksin sulle. Ennäe, mind on peetud vääriliseks sööma selle vilja ja need viigimarjad ongi selle puu viljad.”
Seepeale Hadrianus ütles: “Ma käsin tühjendada korv viigimarjadest ja täita teenaritega.” Tema juuresolijad ütlesid keisrile: “Kas sa tahad ilmutada niisugust austust sellele vanale juudile?”
Ja Hadrianus vastas: “Kui Looja on austanud teda, siis miks mina ei peaks seda tegema?”

admin Legendid

Comments are closed.