Home > ... > Peidetud kraatrite maa

Peidetud kraatrite maa

november 1st, 2000

Israel Today, 5/2000

Tõlkija: Ingvar Kull

Matkajatele ja turistidele on üheks väga paeluvaks paigaks ja väljakutseks nn. Kraatrite Maa (Eretz HaÕmakteshim) Lõuna-Negevis, kust ei möödu keegi niisama. Vaiksel ja pisut müstilisel kõrbealal on palju, mida kogeda ja avastada. Fossiilsed leiud, vulkaanilise magma jäljed, mitmesugused taimed ja loomaliigid (konnad, maod, hüäänid, gasellid), beduiinide laagrid – need on vaid mõned külgetõmbetegurid. Et säilitada paiga ilu tulevastele põlvedele, on see kuulutatud looduskaitsealaks.
Kraatrid, mis on kui pesad peidus majesteetlike mäekuplitega maastikus, on moodustunud vulkaanilise laava poolt sulandatud nõgudena, ja ka erosiooni kaudu vormitud. Suured ovaalsed orud on ümbritsetud kaljuseintega, mis on kui kiht-kihilt laotud “ehitised”. Ainuke selle piirkonna veevaru paikneb ühes orus.

Siin on 5 kraatrit – kuristikud nimedega Väike kraater, Suur kraater, Ramoni kraater ja 2 vähem ligipääsetavat Har-ArifÕi kaksikkraatrid.

Kui sa oled sõltumatu tüüp ja naudid iseavastamise rõõmu, soovitame sul alustada Väikesest kraatrist. Sealt saad matkata edasi idapoolse sissekäiguni Suurde kraatrisse, ja sealt saab edasi minna üles Jerohami külla. Peatu kindlasti, et vaadata avanevat unustamatut panoraami. Jätka oma matka lõunasse Ramon kraatrisse, kus saad ka ööd veeta. Püüa varuda vähemalt terve päev, et avastada kõrbe saladusi ja ilu.

Maktesh katan (Väike kaater): sa võid jõuda lähtepunkti, kraatrini, kasutades Dimona-Soodoma maanteed, kuid sellele pääsevad ainult neljarattalised sõidukid. Maktesh gadol (Suur kraater): siin avaneb võimalus tõmmata hinge maastikul, kus mineraalid on tekitanud värvilisi liivasid. Siia saab jälle Dimon-Soodoma maantee kaudu või maantee nr. 206 kaudu, mõlemad võimalused pakuvad suurepäraseid vaateid. Me soovitame kasutada kõrvalisemaid teid, et nii tulles kui minnes näha nii palju maalilisi maastikupilte kui võimalik-

Maktesh Ramon (Ramoni kraater): see kraater on 24 miili pikk, 11 miili lai, 360 m sügav ja koosneb kivist, liivakivist, flindist, kriidist ja dolomiidist. Külastajate keskuses saab tutvuda tervikliku ning lihtsa vaatevitriiniga, kus on esitatud kraatrite vulkanismi geoloogiline ajalugu lühipildis. See asub Beer-Sebast 62 miili lõuna pool.

Siin toimub tegevus läbi aasta, nagu kaamelisafari, matkad maastikuautol koos piknikega, lennud kraatri kohal, ellujäämisõppused, jalgsimatkad ja külaskäigud farmidesse, kus kavatatakse alpakasid (villa andev mägikõrbe loom). Samuti pakutakse eineid koos ainulaadse ööbimisega traditsioonilises beduiini telgis.

admin ...

Comments are closed.