Home > Peatoimetaja veerg > Meil on sõnum juutidele

Meil on sõnum juutidele

mai 1st, 2001

Andres Võsu

„Trööstige, trööstige minu rahvast, ütleb teie Jumal. Rääkige Jeruusalemma meele järgi ja kuulutage temale, et ta vaev on lõppenud, et ta süü on lepitatud, et ta on saanud Issanda käest kahekordselt kõigi oma pattude eest.“ Jesaja 40:1-2
Kristlased tunnevad hästi Piiblit. Vähesed tunnevad ja teavad juhtumisi tänapäeva Iisraelis. Piibli imed tunduvad loomulikena ja nende toimumises eriti ei kahelda. Kuid Jumal on ütelnud, et ta on sama eile, täna ja igavesti.

Paljudele tuleb kindlasti üllatusena, et ka tänapäeva Iisraelis toimub midagi üpris sarnast, mis toimus Piibliaegadel. Kuid vaatleme seda lähemalt.

Theodor Herzl ütles aastal 1897. a., et Iisraeli riik sünnib, kas 5 või 50 aasta pärast. Viie aasta pärast, kui mõni suurriik tuleb appi, kui ei siis 50-ne aasta pärast. Viiskümmend aastat ja mõni kuu hiljem langetas †RO otsuse Iisraeli riigi loomise kohta.

1948. aastal elas juudi neljandas pühas linnas Zafedis 800 juuti ja 8000 araablast. Nad asetsesid linnas nii, et juudid olid keskel ja praktiliselt araablaste poolt ümberpiiratud. Jeruusalemma juudid kutsusid rahvuskaaslasi Zafedist ära – julgeoleku kaalutlusel. Kuna seal elasid põhiliselt ortotoksed usklikud juudid, ei nõustunud nad Püha Linna maha jätma. Seepeale saadeti sinna 25 sõjalise organisatsiooni HAGADA sõdurit ja 1 suurtüki. See suurtükk oli suhteliselt kasutu, kuid tegi hirmsat pauku. †hel ööl, kui olukord hakkas kriitiliseks minema, lasid juudid suurtükist paugu. „Juhuslikult“ algas seejärel vihmasadu, millist polnud sealpaigus kümneid aastaid olnud. Mõni aasta enne seda olid toimunud aatompommi plahvatused Nagasakis ja Hiroshimas. Kuna araablased olid informeeritud aatompommi plahvatusega kaasnevast vihmasajust, levis nende seas hirm. Kõik 8000 araablast jätsid Zafedi ja põgenesid laiali ja nad pole siiamaani tagasi saabunud. Juudid elavad seal rahus edasi. Jeruusalemma rabid ütlesid seepeale – Jumal tegi 25 sõduri kaasabil ime.

1967. aasta Kuue Päeva sõda peetakse ilmaliku-sekulaarse exoduse ja religioose exoduse verstapostiks. Iisraelis elavad juudid lihtsalt kogesid, et Jumal sõdis nende eest. Sellest ajast on Iisrael üks väheseid maid maailmas, kus usklike arv pidevalt kasvab. Lahesõja ajal loobiti Iisraeli peale hulga pomme. Iraak taotles sellega Süüria ja Egiptuse liitumist sõjaga ja isolatsioonist väljatulemist. Viimased ei läinud õnge. Iisraelis juhtus palju imesid just sel ajal. Surmasaanute arvu loeti ühe käe sõrmedel. Imesid enamatel. Kolmekordsele majale heideti pomm. Kuigi oli õhtune aeg ja inimesed oleks pidanud kodus olema olid „juhuslikult“ kõik selle elanikud külla läinud. Teine juhus mida hiljuti veel meenutati oli seoses ühe varjendiga, kuhu jällegi “juhuslikult“ oli lukk ette tekkinud. Pommihäire ajal ei pääsenud inimesed sinna sisse. Otsides paaniliselt võtit, nad lõpuks loobusid. Mõni hetk hiljem langes varjendi peale pomm, mis purustas selle täielikult. Seal sees polnud ühtki inimest

Praegustel terrorirünnakute ajal on araablased pidevalt Petlemmast tulistanud Gilo asulat. See on üks Jeruusalemma servas olev üpris tihedalt asustatud paik. Kannatanutest rääkides viidatakse ainult ühele naisele, kes oli kukkunud ja käeluu murdnud. Mitte tulistamise vaid oma arguse pärast.

Garry Coopersberg-Heebria †likooli õppejõud ütles: „Iisraeli riigi püsimine on suurim ime. Seda tingimustes, kus üks miljard inimest soovib selle hävitamist“

„… ta süü on lepitatud, et ta on saanud Issanda käest kahekordselt kõigi oma pattude eest „-ütleb Jumal Jesaja raamatus.

„Siis ma pööran oma Iisraeli rahva vangipõlve, nad ehitavad üles hävitatud linnad ja elavad neis, nad istutavad viinamägesid ja joovad nende veini, nad rajavad rohuaedu ja söövad nende vilja. Ma istutan nad nende oma maale ja enam ei kitkuta neid ära nende maalt, mille ma neile olen andnud, ütleb Issand, sinu Jumal.“ Aamos 9:13-15 See on tõotus ja kindlustuspoliis juutidele.

Elame huvitaval ajajärgul. Võtmesõnaks on „imed Iisraelis“. Juudid näevad ja tunnetavad seda omal nahal ja pöörduvad Jumala poole. Uus Testament ütleb, et nende sündmuse toimumise ajal paganate armuaeg lõppeb.
Tänapäeva Piibli imed ei tohiks olla vähetähtsad. Kuna Jumal on sama … Kui me neid ei näe võib tulla ka Messia tulek meile liiga ootamatult.

admin Peatoimetaja veerg

Comments are closed.