Home > Lühisõnumid > „…ja kõik viljapuud plaksutavad käsi“

„…ja kõik viljapuud plaksutavad käsi“

mai 1st, 2001

Tõlkija: Katrin Mänd

Piibel räägib palju puudest ja inimese suhtest nendega. Loomise kolmandal päeval laskis Jumal maast võrsuda viljapuid. Kuigi Aadam ja Eeva võisid süüa kõigi puude vilju peale ühe, mis asus aia keskel, ei kuulanud nad Jumala väga selget keeldu ning aeti aiast välja. Kui tuvi tuli tagasi Noa laeva õlipuu oks noka vahel, võis Noa, ta pere ja kogu loodu laevast lahkuda. Praegusel ajal on õlipuu oks rahu sümbol. Kui Joona ootas, et näha, mis Niinivega juhtub, lasi Jumal kasvada puu, et see oleks talle varjuks ning siis lasi selle kuivada, et näidata Noale oma armu selle linna inimeste vastu, kes kahetsesid.
Paljudes kultuurides näitab puu istutamine seotust selle maaga ja muutub selle kodu lahutamatuks osaks. Kui Aabraham tuli tagasi oma maale peale seda kui ta oli teinud lepingu Abimelekiga, istutas ta tamariskipuu Beer Seebasse ja hüüdis appi Kõigevägevamat. Puu kinnitas tema õigust sellele maale ja ta tunnustas Jumala seadusi.

Rahus elavat iisraelast kujutatakse istumas tema viinapuude ja viigipuude all. Riigi-eelses Iisraelis kehtis seadus: maatüki omanik oli see, kes sinna puid oli istutanud.

Palestiinlased istutasid hilinenult Samaaria asulate piiridele oliivipuid, et neid ei saaks laiendada ja viitasid sellele kehtinud seadusele 1967. aastani.

Sajandite vanust tagapõhja teades, on lihtne aru saada miks taasmetsastamine tänapäeva Iisraelis on rohkem kui kaasaegne ökoloogia. See on osa sionismist ja kinnitus, et see maa kuulub juutidele. Juudiriigi loomisest saadik on Juudi Rahvuslik Fond istutanud 250 miljonit puud. Talvine püha Tu B´shavat “puude uus aasta” on parim aeg igasuguseid puid istutada. Tu B´shavati ajal õhutatakse lapsi seostama “nende” puuga kuna mõlemad muutuvad aastate jooksul. Kuna see on shmitta aasta (maa pukuse aasta), peavad Iisraeli lapsed ootama järgmise aasta Tu B´shavat, et puid istutada.

Paljusid puid, mida Piiblis mainitakse, võib Iisraelis leida ka tänapäeval.

Tamariskipuu kasvab hästi isegi liivasel või kaljusel maal. Nende oksad on pehmed ja neid võib kasutada lammaste toiduks.
Pistaatsia kasvab Galileas ja Negevis. See võib kasvada kuni 1000 aastaseks ja sellega on märgistatud sageli tähtsate inimeste matmispaiku. Pistaatsia oli mõnikord ka palvetamise kohaks.

Tabori tammed katsid algselt põhjas asuvat rannikuala, Hula orgu ja Golani kõrgendikke. Sellest saab väga head puitu laevade ehitamiseks. Vanal ajal kasutati seda haudade märgistamiseks.

Araabia ja Siinai kõrbest läbi läinud rändurid teavad okkalisi akaatsiaid. Akaatsiat kasutati templi ehitamisel. (2. Moosese 26:15)

Aleppo mänd, ainuke Iisraelis kasvav kuusk, võib kasvada soodsates tingimustes kuni 55 jala kõrgusaks. Prohvet Jesaja (44:14-17) noomib käsitöölist, kes kasutas seda puud ebajumalate tegemiseks.

Viigipuu on Püha Maa üks tugevamaid puid, pikaealisuse poolest teine oliivipuu järel. Sakkeus ronis Jeerikos viigipuu otsa, et paremini Jeesust näha. (Luuka 19:3-4) Selle viljad on söödavad. Tänapäeval ääristavad need puud paljusid Tel Avivi tänavaid.

Paju (3.Moosese 23:40), mis kasvab Jordani kaldail ja ranniku tasandikel, kasutatakse Sukkoti (Lehtmajade pühade) tähistamisel. Nende oksi kasutatakse Lulavi valmistamisel koos palmi- ja mürdiokstega.

admin Lühisõnumid

Comments are closed.