Home > Poliitika > Lintšimine viis lootuse

Lintšimine viis lootuse

detsember 1st, 2000

Juulikuus luhtus president Bill Clinton’i lepitamisüritus Ühendriikide Camp David’is. Viimasel nädalatel on Iisraelis jõutud hädaseisukorra valitsuseni, samal ajal kui välisvahendajad püüavad asjaosalisi üha tuua tagasi läbirääkimiste laua taha. Iisraelis usuti veel oktoobrikuus, et Arafat’i mõjus käsk vägivalla lõpetamiseks annaks rahule veel väikese võimaluse.

Iisraeli valitsus on kinnitanud, et ta käitub endisest veelgi karmikäelisemalt, juhul kui kodanike julgeolek ja argielu on ohustatud. Lisaohuks on äärmusislamliku Hamasi juhid, kelle seast Arafat vabastas kümneid palestiina vanglast. Need terroristid valmistasid 1990-ndate keskel ette kümneid suitsiidirünnakuid, milles sai surma üle saja juudi.

aevaga saadud usaldust on kerge hävitada, aga raske tagasi võita. Verised rahutused teravnesid äärepealt sõja puhkemiseni neljapäeval, 12.10., mil metsistunud palestiinlaste hulk tungis Ramallah’ politseijaoskonda ja lintshis kaks sinnatoodud juudi reservsõdurit. Sõdurid olid teel oma linnalähedasse piirkonda. Palestiinlaste andmeil ei suutnud politsei takistada tuhandepealist jõuku.

Itaalia televisioonirühm filmis sündmust osaliselt. Kaadrites näidati, kuidas üks ohvritest heideti politseijaoskonna teise korruse aknast välja pärast pussitamist ja peksmist. Filmist ei selgunud, kas sõdur oli siis veel elus. Igal juhul rahvahulk jätkas väljaspool mehe piinamist. Iisraeli armee teataja rääkis, kuidas lintshijad helistasid vaimustatult mobiiltelefoniga teise ohvri naisele ja ütlesid, et nad just tapavad tema meest.

Pärast lintshimist isoleeris Iisraeli armee palestiina linnad ja tulistas helikopterist rakette nii Ramallahis kui ka Gazas. Iisrael hoiatas palestiinlasi kolm tundi enne rünnakut. Seepärast valitsuskeskustele suunatud operatsioonis ei saanud keegi surma, aga 30 inimest sai vigastada. Arafat pidas rünnakut sõjakuulutuseks.

admin Poliitika

Comments are closed.