Home > Majandus > Majandusuudised

Majandusuudised

august 1st, 2001

Israel Today, mai/2001

Tõlkija: Taimi Krull

Majanduse väljavaated udused

Iisraeli majandusminister on vähendanud oma esialgset oodatavat majanduskasvu 2001. aastaks. Kavandatav majanduskasv on 2% väiksem hetke näitajatest. Vastavalt raportile tuleb 2001. aastal tagasiminek, mis jätkub 2002. aastal. Ka Iisraeli elatustaset võib oodata langus, kui iisraellased ei hakka oma igapäevasteks väljaminekuteks kasutama sääste. Tööpuudus võib aasta lõpuks tõusta 10%-ni, 2000. aastal oli see 8,5%. See tähendab maksude laekumise vähenemist ja valitsuskulude kärpimist.

Ministeeriumi ametnikud lisasid, et numbrid võivad veelgi halveneda, võib jätkuda kriis rahvusvahelisel kõrgtehnoloogiaturul, mis on Iisraeli majanduskasvu peamine allikas. Kiire langus Iisraeli kõrgtehnoloogia müügis langes kokku samaga Wall Streetil, kui tööstusjuhid teatasid olulisest langusest USA-s ja kõikjal maailmas. Ahelreaktsiooni tulemuseks on firmade sulgemised ja tööseisakud.

Uued loodusliku gaasi leiukohad

Askeloni ranniku lähedalt leiti kolmas loodusliku gaasi leiukoht, mis sai nimeks "Mary 3" ja mille arvatav väärtus on 5 miljardit dollarit. Gaasimaardla asub 6200 jala sügavuses ja selle arvatav kogumaht on 40 miljardit kuupmeetrit. Kolm maardlat, mille hulka kuuluvad ka "Mary 1" ja "Mary 2" peaksid rahuldama Iisraeli tarbijate nõudluse loodusliku gaasi järele.

Samal päeval, kui avastus teatavaks tehti, alustas Iisraeli Elektrikompanii läbirääkimisi, kindlustamaks 50% talle vajaliku loodusliku gaasi saamine kodumaistest allikatest. Ülejäänud 50% saab ta Iisraeli-Egiptuse kontsernilt. On plaan puurida 8200 jala sügavusele, sellesse on kaasatud Iisraeli ja USA kompaniid.

Tnuva ehitab uue piimatööstuse.

Iisraeli suurim piimatööstus Tnuva kavatseb koos Uus-Meremaa ja Kanada partneritega investeerida uude vadaku tootmise vabrikusse. Asukohaga maa keskosas, on ehituse projekteeritud maksumuseks 35 miljonit dollarit ja see saab olema esimene omataoline Lähis-Idas.

Vadak on juustu kaasprodukt, mis sisaldab 94% vett ja 6% mineraale, proteiini ja glükoosi. Tnuva juhtkonna andmetel on seadmete aastane võimsus 20 000 m3 ja tootmise käigus muudetakse vadak mineraaliderikkaks ja kõrge toiteväärtusega toidulisandiks. Umbes 70%, s.o. 11 20 tonni aastatoodangust läheb ekspordiks. Esimese aasta projekteeritud käive on 10 miljonit dollarit.

admin Majandus

Comments are closed.