Home > Ajalugu > Iraagi Juutide jälgedes

Iraagi Juutide jälgedes

august 1st, 2001

Sharon Kanon (WZPS)

Tõlkija: Lea Lääts

Üle 120 000 Iraagi juudi läks Iisraeli 1950-52 a. operatsioonides Esra ja Nehemia. Vanima Liasporakogukonna naasmine tõi endaga kaasa kahe aastatuhande jooksul välja kujunenud traditsioonid. Iraak, endine Babüloonia, oli kord maailma suurima juudikogukonna kodu, millel oli arenenud kasvatus-, religioossete- ja kultuuriinstitutsioonide võrgustik. Parim viis kogeda esimese Liaspora draamat ja leida 50 aasta taguse Bagdadi suure juudikvartali elujõudu on külastada Babüloonia juudi traditsiooni keskust, mis asetseb Or Jehudas, Iisraeli esimese maaletulnute laagri asukoha lähedal.

Juudikvartali tänava koopias on tüüpiline kohvik ja muid ärisid: hõbesepp, kullasepp, riidekaupmees, tikkija, kingsepp ja vürtsipoodnik. Tänava lõpus on Bagdadi Suure sünagoogi koopia, 100 aastat tagasi oli seal 70 kulla ja hõbedaga kaunistatud Toora-rulli. 20. saj. keskel oli Bagdadis 60 sünagoogi. Keskus korraldas hiljuti ürituse Iraagi juudi maaletulijate lastele, kasvatamaks nende teadlikkust oma juurtest. Naer ja maitsev rahvustoit tõid üle 200 noore Iraagi päritoluga iisraellase koos abikaasadega tunni pikkusele ettekandele, mis valgustas perekonnaelu muutusi Iisraelis 50-60 aastail. Keskuse
muuseumikorrastus viib külastaja läbi 2700-aastase ajaloo Babüloni jõgede kaldaile, kus juudid istusid ja nutsid Siionile mõeldes (Ps. 137). Siit, viljaka poolkuu alalt, väljus ka Aabram. Ilus sinivalge klaasimaal loob meeleolu. Nebukadnetsar vallutas Jeruusalemma 598 e.Kr. viies oma vangid maapakku. Nende hulgas olid Juuda suguharu teismeline kuningas, tema õukond, sõjavägi ja tuhat ametimeest perekondadega. 12 aastat hiljem mässasid juudid prohvet Jeremia hoiatustest hoolomata. Selle tulemuseks oli Jeruusalemma rüüstamine ja veel 30-40000 vangi viimine Babülooniasse. Babüloonias hoidsid juudid visalt kinni oma identiteedist. Ühtlasi õnnestus neil endale välja kujundada meeldiv elu. Paljud sattusid raske valiku ette, kui Pärsia kuningas Küüros Suur vallutas Babülooni 539. a. e.Kr. ja andis välja seaduse, et juudid võisid naasta Jeruusalemma ja templi uuesti üles ehitada. Üle 42 000 juudi naasis Esraga koos. Need, kes jäid kohale, saatsid majanduslikku toetust.

Pärast Teise Templi hävitamist 70. a. p. Kr. muutus Babüloonia kaugete juudikogukondade vaimulikuks keskuseks. Nekardeasse, Surasse ja Pumpeditasse rajati suured akadeemiad, mida juhtisid silmapaistvad gaonid (suursugused). Babüloonia Talmud, juudi seaduse, filosoofia ja elulaadi alus, on Babüloonia juutide poolt koostatud. Gaonide kuldne aeg oli sama nagu araablaste kaliifkonna hiilgeaeg (7. saj. keskelt 11. saj. keskpaigani). Üle 1000 aasta oli juutidele oma halduslik juht rosh galuta, kes ühel perioodil valitses enam kui 2 miljonit juuti.

Pärast keskaega vaheldus Iraagi juutide saatus sallivusest türanniani. Mongolite ajal (13-15. sajandil) suuremad jeshivad suleti. Aga 18 saj. lõpus oli Bagdad jälle muutunud õppimise keskuseks. 19 saj. juudid kontrollisid Iraagi kaubandust ja mõjutasid valitsust. Juba 1919. a. rajasid nad sionistlikke organisatsioone. Neile lisaks oli spordiringe, koole, sünagooge, haiglaid…
Asüürlaste, babüloonlaste, pärslaste, mongolite, türklaste ja Iraagi valitsuse sajanditepikkused juudivaenamised, mis kulmineerusid 1941. a. shavuot-rahutustes, andsid tõuke põranda-alusele sionismiliikumisele ja juhtisid lõpuks operatsioonidele Esra ja Nehemia exodusele.

Lisateavet: Babylon@BabylonJewry.org.il

admin Ajalugu

Comments are closed.