Home > Lühisõnumid > Aktuaalset Iisraelist – rahvusvaheline uudistetoimetus NAI

Aktuaalset Iisraelist – rahvusvaheline uudistetoimetus NAI

august 1st, 2001

Shalom 3/2001

Ludwig Schneider

Tõlkija: Lea Lääts

Sharoni uus liin

Poliitilistel vaatlejatel oli kombeks öelda, et Sharoni valimine oleks võimatus; ent intifada, rahuprotsessi ebaõnnestumine, Arafati petlikkus ja isikliku turvalisuse kadumine lõid viljaka pinnase mehele, kelle tugev imago hakkas tunduma olukorrale paslikuna. Sharon indifadast: "Vaenlane tuleb tasakaalust välja lüüa, andes talle iga päev uusi probleeme. Ta peaks end kaitsma, selle asemel, et ründab meid. Ma ei räägi teooriast – olen seda varemgi teinud." Sharon tegi kohe selgeks, et ta mängiks teiste reeglitega kui eelmine valitsus. "Minu valitsus asub tugevdama Jeruusalemma, Iisraeli igavest pealinna," ütles ta oma võidukõnes. Järgmisel päeval läks ta Läänemüürile ja ütles pühadele kividele toetudes: "Olen külas Jeruusalemmas, juudi rahva pealinnas viimased 3000 a. Iisraeli ühendatud ja jagamatus pealinnas, mille keskus on Templimägi." See rahvuslik-sionistlik sõnum erineb märgatavalt Baraki postsionistlikust mõtlemisest.

Araabia ajalehtede raev

Araabia ajakirjanduse reaksioon Sharoni võidule oli oodatud. Egiptuse ajaleht "Al Ahram" küsis: "Mida teevad Ameerika ja Euroopa Iisraeli agressiivse, rassistliku valitsusega, kui Sharon hakkab täide viima kavatsetud veresaunu?
Mida araablased teevad, kui nende unistused õiglasest rahust jooksevad tühja ja Sharon laseb oma sõjavägesid marssida al Aksa mosheesse, blokeerib Palestiina külad ja linnad ning põletab majad ja ärid, et peatada infadat? Mida Arafat ja Palestiina valitsus teevad, kui neil ei õnnestu keelitada teda jätkama läbirääkimisi sealt, kuhu need jäid?"…. Iisraellased ei näi rahuks valmis olevat. Ehud Barak, kes valiti kaks aastat tagasi, kuna ta lubas teha rahu Iisraeli naabritega, mitte ainult ei söönud oma lubadusi, vaid jättis enese seljataha ka verised jäljed. Ta andis Iisraeli okupatsiooniarmeele käsu palestiinlaste teine rahvaülestõus maha suruda suurima võimaliku toorusega.
Teisalt paneb ainuüksi Ariel Sharoni nime mainimine enamiku araablastest kahtlema selles, et rahu võiks saavutada lähiaegadel. Egiptuses, Liibanonis, Jordaanias ja Palestiinas tähendab see nimi vaid sõdu ja massimõrvu. Paljudes araabia ajalehtedes eelneb sellsele alati nimetus "Sabra ja Shatilla" tapja.
Süüria ametlik ajaleht Tishrin kirjutas: "Ma ei pea langema lootusetusesse, kuna Iisraeli uus valitseja on sõjakurjategija, kelle tegusid teab kogu maailm. Peame võtma kasutusele plaani okupeeritud alade tagasisaamiseks ning kindlustama oma rahva julgeolekut ja väärikust." Valitseva partei Al Baath ajaleht kirjutas: "Verise terroristi ja sõjakurjategija Sharoni tõusmine peaministriks on sionismiühiskonna selge sõjakuulutus araablastele. Valides Sharoni valisid iisraellased kriisi teravnemise, terrorismi ja agressiooni. Iisrael on andnud kogu maailma, mitte vaid Lähis-Ida rahuvõtmed sõjahullule kindralile, kellel on sundmõte müüdist, et Iisraeli piibellikud alad ulatuvad Niilusest Eufratini."

Sõda on rutiin

Iisraellased on kohanenud rahvaülestõusuga kaasneva igapäevase vägivallaga. Raadio hommikuste uudiste lugejad loetlevad eelmise öö tavapäraseid poolt tosinat relvastatud kokkupõrget Iisraeli vägede ja palestiina miilitsate vahel ning jätkavad teiste uudistega. Ent olukord jätkub süngena. Üle 60 iisraellase on saanud surma ja sajad vigastada. Nädalaleht "Jeruusalemm" teatas esileheküljel artiklis "Sõda on rutiin": "Iga 60 tunni järel tapetakse mõni iisraellane. Oleme harjunud selle surmarütmiga."

Bar mitzvah argipäevale

Ashkenaside ülemrabi Israel Meir Lau on avaldanud määruse, mille järgi bar mitzvat ei peaks pidama sabatipäeval. Rabi meelest sobivad paremini esmaspäev või teisipäev, mil loetakse ka Toorat. Esiteks võib noor mees nendel päevadel erinevalt sabatist panna endale tefillinit (palverihmad), mis julgustab teda kasutama neid ka edaspidi. Teiseks võivad jumalakartlikud sugulased ja sõbrad, kes ei reisi sabatil, osa võtta argipäeval peetavast tseremooniast ja võtta fotosid ning videopilte. Toora lugemine bar mitzvas on tähtis verstapost 13-aastase juudi poisi elus.

Sõjaväekohuslase pöördumine

Kaitsejõud on loonud juutlusesse pöördumise programmi mittejuudi sõdurite üha kasvava hulga tõttu. Armee poolt sponsoreeritud kursus sarnaneb rabinaadi poolt tsiviilkodanikele pakutavaga ja sisaldab tutvumist juudi seaduse ja sionismiga. Pöördunute lõpueksami võtab vastu sõjaväerabinaat.

Abi Indiale

Iisrael saatis 150 arstist, põetajast ja sanitarist koosneva rühma Gujaratti Indiasse, kus üle 17 000 inimese suri maavärina tagajärjel. Välilaatsaretis on kirurgiaosakond, laboratoorium ja esmaabipunkt. Seal saab ravi 100 patsienti. Iisrael on saavutanud kuulsust katastroofiabi organiseerijana muuseas seoses Ühendriikide Nairobi saatkonna õhkimisega ja Türgi maavärinaga.

Piima, mee ja juustu maa

Iisraellased armastavad meieritooteid, mille valik on lai, kui mitte odav. Eriti kallid on nii kodu- kui ka välismaised juustusordid. Värske piima liitrihind on keskmiselt 7 mk, ent kohe, kui sekkest tehakse pehmet valget gevina levanah – juustu, hind neljakordistub. Tavaline maajuust on veidi kallim, 32 mk/kg.
Järgmine hinnaskaalal on pehme kollane kodumaine Gilboa juust, mille kilohind algab 63 margast. Makstes kaks korda enam, võib nautida kodumaist parmesani juustu. Iisraellaste lemmik kitsejuust maksab u. 110 mk/kg. Ehkki välismaalt toodud tippklassijuustud on veelgi kallimad kui Iisraelis toodetud sordid, on need leidnud püsiva koha kohalikel poelettidel. Näiteks Euroopas väga soositud camembert maksab 200 mk/kg.

Tänu sulle, HITLER!

Egiptuse valitsuse poolt kontrollitav ajaleht "Al-Akhbar" tõi ära araablasest ajakirjaniku Ahmad Ragab´i järgmise kommentaari: "Tänu sulle Hitler, Palestiinlased õnnistavad su mälestust, et sa asusid kätte maksma nendele juudi kurjategijatele juba nii varases staadiumis. Meil on sulle ainult üks asi ette heita – see kättemaks ei olnud täielik."

Kuninglik visiit

Monaco prints Albert ja printsess Caroline külastasid Iisraeli hoolimata nende isa (prints Ranier III) keelust, kes arvas, et sõit ei ole ohutu. Neid kutsus oma 50. sünnipäevale Iisraeli suurmaaomanik Ronni Furrer, rahvusvaheliselt tuntud prominentne kunstiärimees. Prints ja printsess külastasid Surnumerd ja Vahemere rannikut, kus meie fotograafil Daniel Cohenil oli kokkupõrge nende ihukaitsjatega.

Virtuaalkool haigetele lastele

Iisraeli presidendi Moshe Katzavi resitentsis sisustati virtuaalklass lastele, kes haiguse tõttu ei saa koolis käia. Programmi initsiaatoriks oli mittetulunduslik organisatsioon Tlalim, kes tegeleb haigetele lastele hariduse tagamisega, ja programm sai nimeks "E-Tlalim". Klassi saavad kasutada igas vanuses Iisraeli lapsed, hoolimata religioossest ja etnilisest päritolust, kes on sunnitud rohkem kui kolm nädalat koolist puuduma.

Virtuaalkoolis, mis võimaldab tasuta õppimist 16 aines, on alustanud õppimist viiskümmend last. Projekt on juba pälvinud Euroopa Liidu tähelepanu, kes tahab seda eeskujuks võtta. Tlalim abistab erinevate programmidega 700 last kogu maal.

Verejanu

Islami terrorirühmituse Hamas´ sõjaline tiib on lubanud suurt verevalamist Iisraelis. "Iisraeli valitsus peaks avama haiglate uksed, sest me tõotasime Allahile, et viime surma igasse Iisraeli kodusse igas linnas ja asulas. Me põletame juutide südamed ja näod ja kisume välja nende silmad. See on alles püha sõja algus. Me toetame igaühte, kes tahab võidelda juudi rahvuse vastu kuni Jeruusalemm on vabastatud juutide käest."

admin Lühisõnumid

Comments are closed.