Home > Legendid > Tütred viinamarjakasvatuses

Tütred viinamarjakasvatuses

mai 1st, 2000

Tõlkija: Helmi-Johanna Pata

Teed Jeruusalemmast viivad naaberpiirkondadesse, mis on kaetud viinamarjaistandike ja õlipuusaludega. Muistseil päevil oli Iisraelis laia kõlapinda leidnud tava: kaks korda aastas riietasid Jeruusalemma tütred end valgesse ja läksid tantsima istandikesse.
Iisraelile ei olnud õnnelikumaid päevi kui abikuu viieteistkümnes päev ja lepituspäev, sest just neil päevil tavatsesid Jeruusalemma tütred minna valgesse ehituna välja. Riided olid laenatud, et ei saaks haiget teha ühelegi tütrele, kelle polnud riideid olemas…

Ja Jeruusalemma tütred läksid tantsima viinamarjaaedadesse. Mida nad siis ütlesid? “Noormees, ära tõsta silmi ilule, vaid vaata perekonda”, sest nagu öeldud Õp. 31:30: “võluvus on petlik ja ilu on kaduv, aga naine, kes kardab Issandat, on kiitmist väärt!”

Meie rabid on õpetanud: kuningatütar laenab ehted ülempreestri tütrelt. Ülempreestri tütar laenab need ülempreestri asetäitja tütrelt, selle tütar laenab tütrelt, kelle isa on pühitsetud lahingusse (sõjaväekaplan), viimane laenab ehted lihtpreestri tütrelt. Kõige kaunim nende hulgast hüüab: “Tõsta oma silmad iludusele, sest naises ülistatakse ja hinnatakse ilu kõige kõrgemalt. Need, kes tulevad kõige õilsamatest kodudest, hüüavad: “Otsi head perekonda, sest naine on loodud looma perekonda!” Inetud tütred nende hulgast hüüavad: “Taeva nimel, võta välja rahakott, ainult ühel tingimusel saad sa meid ehtida kuldehetega!”

Miks valiti abikuu 15. päev niisuguseks pidutsemiseks? Pärimus jutustab, et sel päeval lõpetasid Iisraeli lapsed 40-aastase rännaku Siinai kõrbes. Teised pärimused ütlevad, et sel päeval tühistati teedel valve, kes takistas iisraellasi minemast üles Jeruusalemma.

admin Legendid

Comments are closed.