Home > Kultuur > KUNINGAS TAAVETI HOTELL – AJALOO TUNNISTAJA

KUNINGAS TAAVETI HOTELL – AJALOO TUNNISTAJA

mai 1st, 2002

Shalom

Tõlkija: Silvia Savik

Et siin töötada, vajad silma ja kõrva pisiasjadele ning taktitunnet. See pole Mossaad ega isegi valitsus, vaid kohalikust punakast liivakivist 70 aastat tagasi Jeruusalemma südamesse ehitatud Kuningas Taaveti hotell. Selle hotelli töötajaskond on jälginud lähedalt Iisraeli ja maailma ajaloo sündmusi. Igas suures linnas on üks hotell teistest kõigist üle ja Jeruusalemmas on selleks Kuningas Taaveti hotell, Ütleb direktor Haim Shkedi.

Dan-hotelliketi lipulaeva juhtimine on väga raske, kuid kõige rängem Shkedile nii direktori kui inimesena oli Jitshak Rabini tapmine. “Hakkasime valmistuma kohe, kui kuulsime hirmsat uudist. Teadsime, et matustele saabuvad välismaised tippkülalised ööbivad meie hotellis. Külaliste hulka kuulusid Ühendriikide praegune president ja kaks endist presidenti, Briti peaminister ja troonipärija, Hollandi kuninganna, Jordaania kuningas, Egiptuse president ja Omani välisminister — kõik broneerimata. Mäletan, kuidas palusin prints Charlesilt vabandust, et meil ei olnud talle sviiti anda. Ta oli väga mõistev. Ja kui Omani välisminister sisse astus, ulatasin talle toa võtme isegi kontrollimata, kas tuba on vaba.”

Kuningas Taaveti hotelli traditsioon kroonitud peade, võimult kukutatud türannide, populaarsete presidentide, sionistliku liikumise liidrite ja Hollywoodi tähtede elamispaigana algas 1931. aasta jaanuaris. Pärsia leskkeisrinna ja Egiptuse kuninganna ema Nazli veetsid seal oma suve 30-ndatel aastatel ja Jordaania kuningas Abdullah oli seitsmekorruselise hotelli pÜsiklient oma hobuse- ja kaamelieskordiga, keda valvati ja kelle eest hoolitseti samuti. Paljudele sai hotell püsivaks koduks: Hispaania maapakku läinud kuningas Alfonso XIII asus hotelli elama 1931. Keiser Haile Selassie, kes aeti itaalaste poolt välja Etioopiast, järgis tema eeskuju 1936 ja Kreeka kuningas Johannes II rajas hotellis pagulusvalitsuse aastal 1942.

Kreeka valitsus oli järgmine, keda hotellist juhiti. Pärast 1936. aasta araablaste mässu üüris brittide mandaatvalitsus hotelli ülemise korruse kriisiaja peakorteriks. Hiljem laiendati briti valitsuse sõjaliseks staabiks kogu hotelli lõunatiib.

22.7.1946 tassisid juudi vabadusvõitlejad hotelli keldrisse 6 lõhkeainetega täidetud piimakannu ja panid need plahvatama, tappes 91 inimest ja hävitades ehitise lõunapoolse nurga. Hotell suleti ning sellest sai brittide kindlus. Rahvusvaheline Punane Rist tegi hotellist sõja eest põgenevate naiste ja laste turvapaiga. Järgmisena saabusid ÜRO rahuvalvajad ja seejärel Iisraeli kaitseväed, kes heiskasid hotellile Iiraeli lipu ja ehitasid katusele liivakottidega kaitstud staabi.

Hoone avati taas hotellina 1949. aasta lõpus. NÜÜd asus see eikellegimaa äärealal (tagaseina kaunistasid ikka jordaanlaste kuuliaugud) ja hotellil oli raskusi vähese turismi tingimustes toimetulekuga. 1956. aasta alguses paluti lahkuda kogu personalil ja taas sulges hotell oma uksed. Samal aastal ostis hotelli Fedarmanni perekond, kes remontis maja täielikult. See oli tasuv investeering, kuna Jeruusalemm ühendati aastakümne pärast.

Turistid, palverändurid ja kuulsused tungisid linna ja hotelli. Danny Kaye, Richard Burton, Elizabeth Taylor, Michael Caine, Ingrid Bergmann, Marcello Mastroianni ja Kirk Douglas kuulusid tähtede hulka, kes elasid hotellis neil aastatel. De-lux sviidid, millest avaneb vaade vanalinnale, olid väga hinnas. Varem kardeti neid jordaanlaste snaiperikuulide pärast. Konverentsiruumides kohtusid Aafrika juhid ja ÜRO rahusõlmijad. Ühendriikide välisminister Henry Kissinger tegi hotellist Jeruusalemma sõjalise tugipunkti väsimatus pendeldamises kahe koha vahel 1974-75.

Juunis 1974, kui Kissinger saabus Süüriast, tellis tolleaegne peaminister Golda Meir shampanjat, nii et olime esimesed, kes teadsid, et ta tõi häid uudiseid, Ütleb Avraham Weiner, kes oli sel ajal hotelli asedirektor. Üsna varsti selle järel teatati ka rahust Iisraeli ja Egiptuse vahel. Samuti olime esimeste seas, kes kuulsid, et Sadat pidi tulema novembris 1977, kuna meil paluti tühjendada hotell muudest külalistest. Loomulikult vannutati meid vaikima, kuna reisist ei olnud veel ametlikult teada antud. Päev enne Sadati saabumist paigaldati esimene telefoniotseliin Kairo ja Jeruusalemma vahel Kuningas Taaveti presidendisviiti.

Üks kaasaja suurematest võludest Kuningas Taaveti hotellis on vana maailma veetluste säilitamine paralleelselt kaasaja mugavustega. Hotelli tume puitdisain, rasked potitaimed, austust äratavad sambad ja kaunistatud raamistused on alles, kuid enam ei tervita kÜlastajaid valgete särkidega tumerohelistes jakkides, kuldsetes livreedes ja türgi kottpükstes paazhid. Selle asemel pakutakse ärimeestele kohaletoomist lennuväljalt, üürimobiile ja igasse hotellituppa kiiret internetiühendust. Sööke ei serveeri enam pikad mustad sudaanlased, seljas valged talaarid ja kindad, laiad punased vööd õlgadest vöökohani ja punased fetsid peas. Selle asemel on neli erinevat restorani, neist ühe kokk Rafi Cohen nimetati 2001 aasta leiuks Gault Millaus, prantsuse restorani- ja toiduregistris.

Tänapäeval ootavad inimesed palju rohkemat, Ütleb Robert Gabby, kes töötab hotellis alates aastast 1951 ja on praegu peaadminstraator. Enne oldi kannatlikumad. Kliendid arvestasid teistega ja suhtusid asjadesse rahulikumalt.

Haim Shekedi juttu kinnitab Gabby näide. President Clinton oli meile tulemas ja kõigepealt saabus tema turvameeskond. Nad kontrollisid hotelli ja pidasid personalile kahetunnise loengu, kirjeldades väga täpselt, kes tohib presidendile läheneda, kes mitte. Clintoni saabudes olime kõik hästi ettevalmistatud — peale presidendi enda. Tema tuli, surus kõikidel kätt, jalutas lettide vahel ringi, jutustas ja naljatas paljude töötajatega ja kontrollis, kas kokk ikka on teadlik tema nõrkusest heade hamburgerite suhtes.

admin Kultuur

Comments are closed.