Home > Geograafia / loodus > ÕPPIGE ÕLIPUUST

ÕPPIGE ÕLIPUUST

mai 1st, 2002

Israel Today 12/2001

Tõlkija: Heiki Põldaru

Igal sügisel lehtmajadepüha paiku algab oliivide korjamine. Küpsed viljad kogutakse samal kombel, nagu seda on tehtud tuhandeid aastaid – puud pekstakse kepiga, mistõttu oliivid kukuvad maa peale. Seetõttu on õlipuud nimetatud “pekstud puu”. See meetod põhjustab mõnede väikeste okste murdumise, andes eakale õlipuule pahkliku välimuse.
Õlipuu (heebrea keeles etz zajit) on iisraeli rahvuspuu, mis on viidid siit ka Hispaaniasse ja Pärsiasse. Olles nimetatud üheks seitsmest eripärasusest 1Mo 8:8, on ta koos veini ja viigipuuga üheks selle maa viljakuse sümboliks. Õlipuud kasvavad kogu sellel maal. Kui mäenõlvad on õlipuude kasvatamise jaoks liiga järsud, ehitatakse terassid, millest vanemad on pärit patriarhide ajast nagu Hebroni ümbruses.

Õlipuudel on ekstreemselt pikk eluiga. Botaanikud usuvad, et kaheksa õlipuud Ketsemani (tõlkes “õlipress”) aias on 2000 aastat vanad. Õlimäe lääneküljel, Ketsemani asupaigas, on olnud suur oliivikasvatus alates piibliaegadest, andes saaki kuni tänapäevani.
Vanimad puud on väga muljetavaldavad. Nende tüve läbimõõt on kuus jalga. Kuid seest on nad õõnsad. Uued noored võrsed siirduvad esile krobelisest koorest, andes elu selle muistsetele juurtele. Rooma 11. peatükis maalib apostel Paulus elava pildi kristlastest kui metsõlipuu okstest, mis on poogitud väärisõlipuu – juudi puu – külge (Ro 11:13-24). Mõlemad, nii vanad juured kui uued võrsed – juudid ja kristlased – on teineteisest sõltuvuses. Paulus hoiatab kristlasi mitte saama kõrgiks juutide vastu, sest “…et sina ei kanna juurt, vaid juur kannab sind” (11:18). Pealegi meenutab ta, et Jumal on võimeline pookima loodud oksi tagasi omaenese puu külge.

Õlipuu on sümbol Messiast, nagu räägitakse Sakarja neljandas peatükis, kus kaks õlipuud on Jumala poolt nimetatud kui “võitud”. Messia tähendab heebrea keeles “võitu”.

Pauluse antud selgituse kohaselt sümboliseerivad looduslik ja metsik õlipuu samuti juute ja kristlasi – Messia ihu maa peal.

Tema aastaringselt hõberohelised lehed sümboliseerivad teda kui “elupuud” (etz ha-haim). Kõige hinnatum toode sellest puust on õli, mida pressitakse viljadest. Oliivis on rohkem kui 30% õli ja see on kõige tervislikum ja maitsvam looduslik toode. Oliiviõli on suurepärane lambis põletamiseks ja parim õli ka reserveeritud templi menora jaoks.

Ketsemani aia kaheksa õlipuud on tähenduslikud, nad on tunnistajaks templi hävitamisest ja Iisraeli riigi taassünnist. Piiblis tähendab kaheksa uut algust. Selles kontekstis on Jeesus see üheksas, teenija valgus selles aias. Hannuka menoral on kaheksa küünalt, mis süüdatakse üheksanda küünla- teenija poolt (heebrea k. shamash – teenija).

Praegu võime näha õlipuu peksmist erinevatel viisidel. Nagu õlipuud peab löödama, et vilja kätte saada, samuti ka Messiat. Juudi rahvas, nii nagu tõeline Jeesuse kogukond, on samuti olnud pekstud. Juudid ja kristlased on kaaskannatajate kogukond, kuid nad on rikka lõikuse saak!

admin Geograafia / loodus

Comments are closed.