Home > Kultuur > TERE TULEMAST SELLESSE MAAILMA!

TERE TULEMAST SELLESSE MAAILMA!

august 1st, 2002

Shalom 3/2002

Arja Bergman

Tõlkija: Lea Lääts

Kui iisraeli perekonda sünnib poeglaps, siis lõigatakse ta ümber kaheksandal päeval. Ümberkõikamine, brit mila, on suur püha, on ju see Jumala ja Iisraeli vahelise lepingu sümbol (1Mo 17:11). Tütarlapse sünni puhul muidugi ei vajata ümberlõikamist, kuid üha üldisemalt peetakse tütre auks pidu, mida nimetatakse brita´ks.
Sain kutse oma sõbra Jaffa tütretütre britale. Mõistsin, et poeglaps oleks olnud teretulnud, kuna perekonnas oli juba üks tütar. Seepärast rõõmustasin väga, kui kuulsin, et lapsele korraldatakse igal juhul pidu. Ostsin väikesi kingitusi nii vastsündinule kui ka vanemale õele ja kujutasin ette, et lähen hubasele perepeole.
Kui sõitsime ostukeskuse hoovi ja sisenesime suurde restorani, mis oli tervenisti reserveeritud koosviibimise tarvis, aimasin, et pidu oli hoopis teistsugune, kui olin kujutlenud. Paar-kolmsada inimest oli kogunenud kenasti kaunistatud ja kaetud laudadega restoranisaali ning muusika täitis ruumi. Tilluke peo keskpunkt magas oma hällis kauneis rõivais nagu printsess kunagi.
Märkasin, et kingituste asemel poetasid külalised raha sisaldava ümbriku selle tarvis varutud kastikesse. Idamaise kombe kohaselt nõtkusid lauad taldrikute all, mis täidetud hõrgutiste ja hapnemata leibadega. Kelnerid kandsid üha juurde sööki ja jooki ning meeleolu oli rõõmus ja sundimatu.
Rabi pidas noorele perekonnale lühikese kõne. Taustmuusika asemel tuli lavale orkester, kes mängis traditsioonilist juudi tantsumuusikat. Paljud tõusid laudadest ning liitusid rõõmsa ringtantsuga. Lõpuks moodustus põrandale üks suur ring ja kõik tantsisid kätest kinni hoides. Põlvepikkused tantsisid koos täiskasvanute ja vanakestega ning vanem õeke oli tõstetud vanaisa õlgadele!
Pärast tantsu võeti aega palvetamiseks. Kümmekond meest, kipad peas ja lauluraamatud käes, laulsid perekonnale õnnistuslaule. Sädelev vanaema käis laua juurest laua juurde, väikseke süles, ja esitles teda külalistele.
Sööki pakuti rohkesti: juurvilja, grillivardaid, küpsetatud kala, kanakoibi, šnitsleid, hazilimeid, salateid ja magustoiduks väikesi kondiitritooteid. "Miks nii palju toitu?" Vastuseks saan mõistvaid naeratusi. Idamaist peopidamisetava järgitakse ikka veel, ehkki Iisrael on modernne ja muutunud läänelikuks. Enne kojuminekut käisin veel hälli juures, et õnnistada väikest maimukest, kes magas ega tundnud põrmugi hoolivat tema poolt põhjustatud peosuminast. Tere tulemast sellesse maailma, pisike!

admin Kultuur

Comments are closed.