Home > JRKS > Iisrael, sa ei ole üksi

Iisrael, sa ei ole üksi

november 1st, 2002

Piret Udikas

13. oktoobril oli Tallinnas Balti Misjonikeskuses toetusõhtu Iisraelile. See oli korraldatud resonantsiks kaks päeva varem Washingtonis, Valge Maja lähedal Ameerika Kristliku Koalitsiooni korraldatud toetusavaldusele Iisraelile. USA kristliku solidaarsusralli korraldajad deklareerisid, et miitingust osavõtt võib nagu palved ja muu toetus muuta rahvaste saatust ja ajaloo käiku.
Toetusõhtu Tallinnas korraldasid Jeruusalemma Rahvusvaheline Kristlik Suursaatkond, Ühing Iisraeli Sõbrad, Metodisti kirik, Tallinna Pereraadio, Eesti Kristlik Rahvapartei jt. Miitingu idee algataja oli Kaarel Aruste Kristlikust Rahvaparteist. Üks eesmärke oli anda moonutamata pilt Iisraelis toimuvast.
Toetuspäeval osales pastoreid, poliitikuid, juute, kristlasi Tallinnast, Pärnust, Tartust jm.

Kas suudab eesti rahvas oma juute kaitsta?

15 Riigikogu saadikust koosneva Eesti-Iisraeli sõprusrühma esimees Aimar Altosaar tõi oma toetuse Iisraelile.
Juudi religioosse kogukonna esimees Dmitri Litvak tänas eesti rahvast, et võeti vastu otsus hakata tähistama holokausti päeva.
“Tooras on öeldud, et me peame elama sõbralikult koos kõigi rahvastega, kuskil pole öeldud, et maa peal on rahvaid, keda peab tapma. Vastupidi: Piibel õpetab isegi oma vaenlasi armastama.
Oleme tänulikud eesti rahvale, et oleme võinud siin elada, et oleme võinud integreeruda eesti ühiskonda.”
Tartu Elu Sõna koguduse pastor Albert Türnpu: Läbi ajaloo on eelnenud juutidega füüsilisele arveteõiendamisele antisemiitlik propaganda. Me peaksime võtma väga tõsiselt praegusi juudivaenulikke väljaastumisi, Delfi portaal kubiseb antisemitismist.
Ajakirjanduses on palju olnud juttu sellest, kuidas sõja ajal päästeti palju Taani juute tänu printsi otsesele sekkumisele. Vähem teatakse näidet Bulgaariast, kus natside käsklusele kohalike juutide raudteejaama ilmumiseks ummistas bulgaaria intelligents kõik vaksali juurdepääsuteed ning teatati: me ei luba oma juute hävitada. Kas suudab eesti rahvas edaspidi seista niisama kindlalt oma juutide kaitsel?
Loomulikult on Iisraelil õigus end kaitsta, meelehärmi teeb, et maailma ajakirjandus on palestiinameelne.
Kas Eesti suudab midagi minevikust õppida? Kui laseme käest inimlikud väärtused, laseme käest õiguse olla õnnistatud, siis ei ole Eestimaal tulevikku.
Albert Türnpu lõpetas viitega Ruti raamatule: “…sest kuhu sina lähed, sinna lähen ka mina, ja kuhu sina jääd, sinna jään minagi! Sinu rahvas on minu rahvas ja sinu Jumal on minu Jumal.” (Ru 1:16)
Eesti kristliku rahvapartei esindaja Aldo Vinkel meenutas, et nende partei põhikirja on pandud kohustus toetada Iisraeli. “Soovime ja loodame, et Jumalal on kontroll nende olukordade üle, te ta lõpetaks viha ja kurjuse Pühal Maal ja hoiaks oma rahvast.”

Euroopat ei või usaldada

Mart Metsala, Tallinna Valguse Tee koguduse pastor: “Võtan sõna Tallinna pastorite nimel. Meilt küsitakse: miks te aitate juute. Vastan: kui ma olin hädas, aitas mind üks juut – Jeesus. Ja ma vajan tema abi iga päev. Me ei oleks alles siin maa peal, kui poleks olnud lunastust.”
Kurjus on praegu tõusmas uuel viisil. Karta on, et see, mis tuleb, on veel koledam. Tõusmas on rahvaste liit, kes prohvet Hesekieli sõnade järgi on minemas uuesti Iisraeli kallale.
Pärast I maailmasõda öeldi: see on viimane maailmasõda, enam hullemat ei saa tulla. Läks paarkümmend aastat ja tuli II maailmasõda, veel koletum. Näis, nagu oleks Euroopa üks vägevamaid kultuurrahvaid peast segi läinud, arvas Mart Metsala.
“Kui jälgida, mis toimub praegu Euroopa linnades, kus põletatakse sünagooge, karjutakse tänavatel “surm juutidele”, siis ma küsin: kuidas võib sellist Euroopat usaldada?
Kristlased on saanud juutidelt kõik, mis neil on, see on kogu nende pärand. Kui Eesti iseseisvusaja alguses hakati siia tooma humanitaarabi, viisime ühe saadetise Tallinna juudi kooli. Meilt küsiti: miks te seda teete, mida te meilt vastu soovite? Vastasime: me ei taha mitte midagi. Sest kõik, mis meil on, oleme saanud teilt, see on teie pärand.
Meie soov täna on, et Eesti ja Iisraeli vahel oleks lähedane koostöö. Kirjas efeslastele on öeldud: “Seepärast tuletage meelde, et teie, kes te toona olite paganad päritolu poolest ja keda ümberlõikamatuteks nimetasid need, keda nimetatakse päritolu poolest ümberlõigatuteks, ehkki seda tehti kätega, et teie tol ajal olite ilma Messiata, kaugel eemal Iisraeli kodakondsuse õigusest ja võõrad tõotuse lepingule, et teil ei olnud lootust ega Jumalat siin maailmas. Nüüd aga, Kristuses Jeesuses, olete teie, kes te toona olite Jumalast võõrdunud, saanud lähedaseks Kristuse vere läbi. Sest Tema ise on meie rahu, kes on mõlemad teinud üheks ja lõhkunud maha vaheseina – see tähendab, vaenu – oma ihu kaudu, kui Ta muutis kehtetuks sätestatud käskude Seaduse, et Ta looks eneses need kaks üheksainsaks uueks inimeseks, tehes rahu… sest Tema läbi on meil mõlemail ligipääs Isa juurde ühesainsas Vaimus.” (Ef 2: 11-19)
Folkansambli Keshet kontsert juudi muusikast soojendas kõigi Iisraeli sõprade südameid.
Pöördumise Eesti ja Iisraeli vabariigi presidendile luges ette ajakirjanik Irina Stelmach. See võeti vastu ühel häälel.

admin JRKS

Comments are closed.