Home > Lühisõnumid > Lühiuudiseid

Lühiuudiseid

detsember 1st, 2002

Olmert loobub Jeruusalemma linnapea ametist
Jeruusalemma linnapea Ehud Olmert teatas, et lahkub Raekojast, arvatavalt seoses võimaliku asumisega peaminister Ariel Sharoni uude valitsusse.
Olmert: “Mind on kritiseeritud kogu mu ametisoleku aja jooksul, kuid keegi ei või kahelda mu armastuses selle linna iga nurga, tänava ja elaniku vastu. Viimased kaks aastat on olnud eriti rasked, võib-olla kõige raskemad linna uuemas ajaloos. Aitäh linna elanikele, et nad on jäänud tugevaks.”
Sümboolse liigutusega andis Olmert Raekojas haamri üle oma järeltulijale aselinnapea Uri Lupolianskyle, kellest saab esimene ultraortodoksne Jeruusalemma linnapea. Lupoliansky jääb tõenäoliselt ametisse kuni munitsipaalvalimisteni oktoobris 2003.

Polanski Iisraelis
Tulles filmi “Pianist” Iisraeli esilinastusele, ei teadnud filmirežissöör Roman Polanski, et kohtab naist, kes oli nii nagu temagi elanud II maailmasõja ajal Krakovi getos.
Üllatuslik kohtumine toimus holokausti memoriaalkompleksis Yad Vashemis Jeruusalemmas.
“See, et näitan seda filmi siin, on võit natsismi üle,” ütles Polanski, lisades, et ta vajas mitme aastakümne tagust kaugust, enne kui suutis teha selle filmi. Tema ema suri Auschwitzis.
Cannes’i filmifestivali peaauhinna Kuldpalmi võitnud film räägib tuntud poola-juudi pianistist Wladyslaw Szpilmanist, kes oli vangis Varssavi getos. Juudi sõprade abil ta põgenes ja püsis mitu aastat elus eri varjupaikades. Kui saksa ohvitser Wilm Hosenfeld leidis Szpilmani ühest majast Varssavis, toimetas ta põgenikule sööki kuni okupatsiooni lõpuni. Pianisti päästja suri 1952 Nõukogude Liidu vangilaagris.

Iisraelis alkohoolikuid vähe
Dr. Dvora Hassini uuring New Yorgi Columbia ülikoolis näitas, et igal viiendal juudil on alkoholivastane geen nimega 2*2ADH. Selle geeni kandjatel on madal alkoholitaluvus, teatav sisseehitatud kaitse alkoholi kuritarvitamise vastu.
Teadlased ei kujuta täpselt ette, kuidas see geen töötab, aga arvatakse, et see stimuleerib atsetaalaldehüüdi produktsiooni suurenemist, mis tavaliselt tekib alkoholi lagunemisel. Sellest põhjustatud peavalud, kuumalained ja iiveldus vähendavad isu alkohoolsete jookide järele. Kuna nii suur protsent juute omab alkoholivastast geeni, pole ime, et Iisraelis leidub nii vähe alkohoolikuid.
Iisraelis on arenenud maade hulgas kõige väiksem protsent alkohoolikuid. Mingit erinevust ashkenaasi

Claudia Schiffer toetab holokausti mälestusmärgi rajamist
Saksa päritolu supermodell 32aastane Claudia Schiffer aitab koguda raha Berliini kavandatava holokausti mälestusmärgi tarvis. “Toetan seda tuliselt ja olen selle üle uhke,” ütles Schiffer.
“Tahan innustada teisigi samamoodi tegema.” Mälestusmärk peaks valmima aastal 2004.

Beebibuum
Rahvusvahelisel lastekaitsepäeval teatas Iisraeli Statistikabüroo, et eelmisel aastal sündis Iisraelis 91 000 last – 55 000 juudi peredes, 36 000 araablaste hulgas.
Kui igal pool maailmas valitseb selleski valdkonnas naiste ülekaal ja sünnib rohkem tüdrukuid, siis Iisraelis püsib poiste ülekaal: 51,4 % vastsündinuist olid poisid ja 48,6 % tüdrukud.
Kolmandik Iisraeli elanikest, umbes 2,25 miljonit on nooremad kui 18 aastat.
Populaarseim nimi poiste seas oli mullu Daniel (“Jumal on mu hindaja)” ja tüdrukute hulgas Noa (graatsiline)

Terroriohvrite veebileht
Liiga sageli jäävad terroriohvrid ilma nägudeta numbriteks uudistes. Veebilehel http://www.walk4israel.com/ leiduvad kõigi alates septembris 2000 terrorirünnakutes surnud iisraellaste nimed, pildid ja elulood ning näpunäited, kuidas aidata ohvrite peresid. Lehekülge täiendatakse pidevalt.

Nagu Aabraham
90aastane Naatsaretis elav Ibrahim Ahmed Gleil sai isaks. Tema naine suri kaheksa aastat tagasi ja Ibrahim abiellus 30aastase jordaanlanna Amaliga, kellelt sündisidki nüüd kaksikud tütred.
Eelmise naisega oli Ibrahimil kuus last, vanim poeg on praegu 60aastane.
“Lapsed toovad ellu rõõmu tagasi,” ütles õnnelik isa.

Iisraelis valmistutakse kaitsesõjaks
Iisraeli ellu on tulnud uus perekonnaliige – gaasimask. Neid ostetakse kauplustest, nende kasutamist õpetatakse koolides. Kõikjal kindlustatakse ruume, kuhu keemia- või biorünnakuks minna.
Igas kodus on üks tihendatud akendega ruum koos hädavajalike esemetega, kuhu perekond võiks end rünnaku korral sulgeda.
Iisraeli pearabi Meir Lau aga kõneles tema enda kaitsesüsteemist: “Taevas on kõige tugevam kaitse kõigi vaenlaste vastu, kes iial tahavad meid hävitada.”

Internet on täis vihkamist
Islami äärmuslased on vallutanud interneti, paisates sinna oma vihkamist Iisraeli ja Jumala rahva vastu.
“Meie häda, meie viirus ja oht on juudid. Kuulutame välja püha sõja kõigi vastu, kes ei usu Allahit,” on üks tüüpilistest interneti “sõnumitest”.
Hamas kutsub aga Iraaki üles kasutama liitlasvägede vastu enesetaputerroriste.

Gaasimaskid lemmikloomadele
Iisraeli kassid ja koerad, teil pole vaja karta! Nii nagu teie omanikud on kaitstud Saddam Husseini rakettide eest, on ka teie jaoks lahendus olemas. Tänu veterinaararst Rfi Kishonile, võivad neljajalgsed sõbrad saada isikliku gaasimaski 12-17 dollari eest. Mask tuleb libistada looma pähe ja öelda, et ta hingaks normaalselt.

admin Lühisõnumid

Comments are closed.