Home > Ajalugu > Kolõma juudid teel koju

Kolõma juudid teel koju

august 1st, 2003

Ebenezer” August 2003

Tõlkija: Piret Udikas

Kolõma. See koht oli maapealseks põrguks miljonitele näljastele, läbipekstud, kurnatud vangidele, kes oli saadetud stalinlikku Gulagi laagrisse.
1932-1953.a. vahel surid vangid nälja, külma, haiguste kätte, kui nad töötasid kullaväljadel selles metsikus, mägises Venemaa Kaug-Ida piirkonnas.

“Iga teine on siin juut.”
Neist paljud surid, kui nad pärast pikka reisi loomavagunites ja siis täistopitud laevatrümmides sõitsid Vladivostokist Magadani, kõige idapoolsemasse sadamasse N Liidus.
Paljud neist vangidest olid juudid. Praegu aitab Ebenezer (Ebenezer Emergency Fund International /Rahvusvaheline Abistamise Fond) neid, kes ellu jäid, ja nende järglasi jõuda Iisraeli.
“Iga teine isik on siin juut,” rääkis Mihhail Sapoþnikov, Juutide Agentuuri juht Kaug-Idas.
Paljudel neist ei olnud dokumente, mis oleks tõestanud nende juudi päritolu. Peamine on leida neile vajalikud tõendid, samuti aidata neil mõista oma juudi juuri, ja seda just läbi Pühakirja, julgustades neid sellega lahkuma Tõotatud Maale.

“Palvetame, et kohale jõuda.”
Kuigi orjalaagrit ei eksisteeri enam, on elu Kolõmas väga raske. Inimesed töötavad kullakaevandustes, kuid seda tööd tehakse vaid lühikese suve ajal. Töötus tekitab joomist ja vägivalda. Inimesed lahkuvad küladest, laostuvad.
Kui Ebenezeri meeskond liikus Kolõmas ja mujal Venemaa Kaug-Idas, oli tee pikk ja ohtlik. “Teed on siin ebakindlad ja käänulised, palvetame, et kohale jõuda,” ütlesid Tanja ja Krista, Ebenezeri töötajad. “Kolõmas leidsime ühe perekonna, kus isa oli juut, vanaisa oli elanud Ukrainas ja oli jäänud ellu Auschwitzis. Nad ütlesid, et nemad kõik tahavad sõita Iisraeli!”
Larissa Ust-Omtðukis oli väga õnnelik, et kohtas Ebenezeri vabatahtlikke.Kaua aega tagasi ta keeldus tunnistamast, et on juut, aga nüüd, palju aastaid ilma ühegi kontaktitai, sai ta kirja oma onult Iisraelis. See viis Larissat ja tema kahte tütart, väimeest ja tütretütartotsusele lahkuda Iisraeli.

Jumal oli tee valmistanud
Head ja süvenevad suhted kirikuga on olulised Ebenezeri töös kohtadel.
Palju miile Habarovskist kagusse, EEFi põhibaasis Venemaa Kaugidas asub Dalneretðensk.
Ebenezeri vabatathlikud Ayana ja Heidi said sealses nelipühikirikus video “Rahvaste võitluslipp” esitlusel sooja vastuvõtu osaliseks. Nad andsid ka tunnistusi ja rääkisid Ebenezeri tööst Lesozavodski karismaatilise kiriku kodugrupis. Neil kulus kaks päeva, et jõuda koos pastoriga linna Vostok-2. Nad leidsid sealt vanema juudi abielupaari, nende abielus tütre ja tema perekonna.
Kolm aastat varem ei tahtnud nad midagi tegemist teha Ebenezeri meeskonnaga ja nende sõnumiga minna elama Iisraeli. Kuid nad tervitasid Ayanat ja Heidit soojalt, sest nüüd nad tahtsid sõita Iisraeli. Jumal oli selleks tee valmistanud.
Ebenezeri rühmad on väga aktiivsed Birobidþanis, mille Stalin nimetas 1934.a. Juudi Autonoomseks Oblastiks, püüdes vabastada Lääne-Venemaad juudi mõjust.
Paljusid juute on juba aidatud pöörduda elama Iisraeli ja Ebenezeri töö käib hoogsalt Birobidþani linnas ning areneb teistes selle regiooni isoleeritud paikades Hiina piiri lähedal. Rühmad on hiljuti leidnud juute, kelle sugulased elavad Iisraelis ja julgustavad neid Iisraeli sõitma.

admin Ajalugu

Comments are closed.