Home > Ajalugu > Tõde varjab end vale seljataga

Tõde varjab end vale seljataga

mai 1st, 2004

Christian Friends of Israel. News Letter okt-nov 2003

Geoffrey Smith

Tõlkija: Piret Udikas

Mulle on kirjeldamatult piinarikas rääkida siin sünagoogis antisemitismi valedest. Kui kristlane ja kui ajaloolane olen ma teadlik koletust ajaloost, mille on tekitanud varajane isade kirik, mis on tekitanud kristliku antisemitismi 2000 aasta pikkuse ajaloo.
Olgu kohe algul selgitatud, et holokaust ei olnud oma loomu poolest antisemiitlik. Õigem oleks öelda, et holokausti iga nähtust, välja arvatud gaasiahjud, on praktiseeritud kirikus varajastel sajanditel: häbimärgiga varustamine, tunnusmärk, getod, diskrimineerimine tööl, perekonnas, hariduse omandamisel. Ja kriitiliselt öeldes leidus tigedat antisemitismi Martin Lutheri õpetuses. See põhjustas Saksamaal nii paljude kaasaminekut genotsiidiga: paljud olid valmis olema teenistujad raudteel ja surmabrigaadides, kõigis deemonlikes plaanides.
Need on antisemitismi olulisemad põhjused, kuid samad valed ja propaganda kehtivad ka meie päevil, eriti kui räägime islami ägedast juudivaenulikkusest. Maailma külvatakse nii kaua vihkamisõpetust, kuni see võib ette valmistada selle kohutava teo kordumise.
Me oleme kuulnud mitte õhust võetud asju, mis ennustavad Iisraeli probleemi lahendamist aatomipommi abil, nimelt see moodustab Iraani poliitika tuuma.
“Kui ühel päeval saab moslemimaailm endale relvad, mis praegu on Iisraelil, siis on maailm omadega ummikus. Üheainsa tuumapommi kasutamine Iisraeli vastu ei jäta maa peale midagi.” Võidujooks demokraatia ja hävingu vahel Iraanis on täna nendele sündmustele ohtlikult lähedal.
Hea uudis on see, et kui kristlased ja juudid tegutsevad koos, saame me muuta maailma ja peatada võidujooksu hävinguga. Kui me teeme seda, siis Iisrael suudab seista vastu mitte ainult Palestiina kooli ja televisiooni õpetustele, vaid ka Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni antisemitismile. (Kui keegi kahtleb viimases, siis seda tunnistab ÜRO rassismikonverents.) Teisel tasandil – ähvardused Iisraeli vastu tulevad radikaalsetelt islamistidelt, neid kütab üles konflikt Iraanis, Süürias ja Saudi-Araabias.
See toob mind vabameelsele järeldusele, et kui Iisrael annab järele territooriumi nõudmistele, saavad kõik probleemid lahendatud, enesetaputerroristid kaovad ja rahu valitseb Lähis-Idas. Kardan, et kõik ei ole nii lihtne.
Kuid kristlased teistes maades ei peaks meile ette kirjutama, mida Iisrael peaks tegema. Me mõlemad võime lugeda oma piibleid ja näha, kuidas olulised lepinguga seotud tõotused Aabrahamile, Iisakile ja Jakobile täituvad.
Siioni prohveteeringutes on koht mittejuutidel – neil on pärandus kõrvuti juutidega. Isiklikult ma igatsen päeva, kui tekivad juudi kogukonnad Palestiina administratsiooni piires, sest just seal on Iisraeli araabia külad juudi valitsuse all. Täpselt nagu taevases kuningriigis saavad nad olema valguseks rahvastele.
Usun, et need päevad tulevad, aga need ei ole veel käes. Me peame hoidma kinni oma ideaalidest ja visioonidest, aga praegu peame jagama olevikku koos naabritega, kes keelduvad tunnistamast Iisraeli eksisteerimist.
Iisrael on ainuke rahvas, kellel on Piibli mandaat eksistentsile. Brittide ja ameeriklaste kohta ei ole seal midagi kirjas, aga Iisraeli kohta on Issand prohvetite suu läbi öelnud, et ta annab selle maa juutidele igaveseks ajaks.
Kuid Iisrael ei saa säilitada praegust situatsiooni määramatuses. Ta januneb rahu järele. Tal ei ole alternatiivi. Vale on uskuda, et teekaardi vales on tema pääste.
Kuningas Frederik Suur küsis kord oma kaplanilt tõendit selle kohta, kas Jumal eksisteerib või mitte. “Kuid kiirusta vastamisega, sest mul ei ole palju aega,” ütles ta.
“Teme majesteet – juudid, ” kõlas lühike vastus. Juutide püsimine läbi hajutamise ja tagakiusu räägib tõest ja kummutab kõik valed Iisraeli kohta. Terrorism jätkub, aga tõde Iisraeli kohta on usus, et tema rahvas tuuakse kokku.

admin Ajalugu

Comments are closed.