Home > Tunnistused > HANUKA IME

HANUKA IME

mai 1st, 2004

Israel News Report, jaanuar 2004-01-21

Tõlkija: Piret Udikas

Pärast 65aastast lahusolekut, mille põhjustas holokaust, kohtusid uuesti koonduslaagris vägivaldselt lahutatud vend ja õde.
78aastane Binyamin Shilon arvas kogu oma elu, et tema õe mõrvasid natsid Poolas nagu kogu tema ülejäänud peregi.
73aastane Shoshana November, Shiloni õde, arvas, et tema vend oli üks kuuest miljonist juudist, kes hukkus holokausti ajal.
Holokausti ajal saadeti Shoshana November koonduslaagrisse ja valiti seal välja saatmiseks gaasikambrisse. Keegi tundmatu päästis ta elu, lükates ta tööle minejate, mitte gaasikambri järjekorda.
Binyamin Shilon läks Nõukogude Liidu punaarmeesse. 1945.a. oli ta nende seas, kes saadeti Poola korraldusega vabastada sealsed surmalaagrid. 1948.a. immigreerus ta Iisraeli.
Hiljuti veenis Shoshana sõber teda, et ta külastaks Iisraeli holokaustimuuseumi Yad Vashemi. Ta alustas arhiivis tema abikaasa pereliikmete otsimist, sest ta arvas, et tal endal ei olnud ühtegi omast ellu jäänud, aga üks arhiivi töötaja avastas, et tema vend Binyamin on siiani elus. Mr Shilon oli jätnud oma andmed just kaks nädalat varem holokaustimuuseumi.
Ühel laupäeva öösel, tähistades juudi sabati lõppu, nägid Binyamin ja Shoshana üksteist esimest korda pärast 1938.aastat. Nad süütasid koos hanuka küünla menora ja tänasid Jumalat, et Ta aitas neid kokku viia. Endale teadmata olid nad pika elu elanud kõigest 90 minuti sõidutee kaugusel teineteisest.
“Me hüppasime teineteisele kaela, kaisutasime ja suudlesime ja oli väga raske rääkida – isegi mõelda oli raske,” rääkist Mrs November nende kohtumisest.
“Ma otsisin teda ja teisi vendi-õdesid kõik sõjajärgsed aastad. Ja lõpuks, see õnnestus – nagu hanuka ime,” lisas mr Shilon.

admin Tunnistused

Comments are closed.