Home > Teoloogia > Saaremaal toimus suur Iisraeli õhtu

Saaremaal toimus suur Iisraeli õhtu

august 1st, 2005

Irina Stelmach

6. juuni õhtul toimus Saaremaa pealinnas Kuressaares Laurentiuse kirikus Iisraeli toetamise õhtu. Saaremaa suurimasse luteri kirikusse oli kogunenud rohkelt osavõtjaid. Õhtu kestis kaks tundi ja sellest võtsid osa ka Iisraeli sõbrad Siioni kirikust ja vabakogudustest.
Armastagem ja toetagem Iisraeli
Iisraeli õhtu kandis üle ka kohalik raadio ja Pereraadio. Üritusest võttis osa ka Pereraadio direktor Valter Rooso.
Sissejuhatava sõna Iisraeli toetamiseks ütles Laurentiuse kiriku õpetaja Anti Toplaan. Pereraadio peatoimetaja Lea Lääts esitas Iisraeli laule.
Iisraeli osast maailma ajaloos rääkisid rahvusvahelise mainega teoloogid ja mitme raamatu autorid Paul ja Nuala O`Higgins. Nad olid Eestis Jeruusalemma Rahvusvahelise Kristliku Suursaatkonna Eesti osakonna ja Oleviste kiriku pastori Ülo Niinemäe kutsel. Viimane saatis neid ka teistel samalaadsetel üritustel mitmel pool Eestis.
Ettekandjad mõistsid hukka kirikus levinud õpetuse asendusteoloogiast, nagu oleks Jumal valinud uue lepingu osalisteks kristlased ja tühistanud sellega lepingu Iisraeliga. Külalised kutsusid kristlasi veel tihedamalt koonduma Iisraeli ümber ja teda toetama.
Jumal viib täide oma tõotused
""Siis ma õnnistan neid, kes sind õnnistavad, ja panen vande alla selle, kes sind neab, ja sinu nimel õnnistavad end kõik suguvõsad maa peal." (1Ms12:3) See Iisraeli Jumala tõotus oma rahvale peab saama iga tõelise kristlase tegevusjuhiseks," ütles Paul O`Higgins. Ta konstateeris, et sajandeid kestnud kristlik antisemitism määrab ka täna Lääne suhtumise Iisraeli. Antisemitism, mis tänapäeval kannab antisionismi kuube, selgitab tema sõnul Lääne koostööd islamiga.
Puudutades Iisraeli juhtkonna kavatsusi juudiasunduste likvideerimiseks Juudamaal, Samaarias ja Gazas, ütles Nuala O`Higgins: "Meie asi ei ole kritiseerida Iisraeli valitsust, sest usume, et kuidas nad ka ei tegutseks, Jumal viib niikuinii täide oma tõotused Iisraeli rahva ja maa kohta."
Õhtu lõppes ühise palvega Iisraeli pärast. Nagu ütles Anti Toplaan, oli see üritus rea Iisraeli õhtute jätkuks. Oktoobrist alates on toimunud Laurentiuse kirikus üksteist õhtut Iisraeli toetuseks. Need on üle kantud ka kristlikus Pereraadios, mida on kuulda Saaremaa, Hiiumaal, Läänemaal, aga ka Tallinnas. Nende saadete autor oli Anti Toplaan, kes läinud sügisel külastas Iisraeli esimest korda, viibides lehtmajade pühadel, kus kristlased kogu maailmast näitasid oma armastust ja toetust Iisraeli rahva vastu. Teist korda külastas õpetaja Anti Toplaan Iisraeli selle aasta märtsikuus. Neist külaskäikudest Iisraeli-teemalistes saadetes räägitigi.
Iisraeli õhtu lõppedes kutsus Anti Toplaan kristlasi aktiivsemalt Iisraeli külastama.

admin Teoloogia

Comments are closed.