Home > Intervjuud > Iisrael on omamoodi peegel kõikidele rahvastele ja inimestele

Iisrael on omamoodi peegel kõikidele rahvastele ja inimestele

august 1st, 2005

Piret Udikas

Intervjuu Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaanega
Palun räägi veidi lähemalt Iisraeli õhtutest ja muust Iisraeli tööst oma koguduses, Saaremaal.
Kuressaare Iisraeli õhtud said alguse möödunud aasta sügisel toimunud lehtmajade pühade reisist Tõotatud Maale. Kuna muljed olid suurepärased, tekkis soov neid teistelegi jagada.
Iisraeli õhtud toimusid kahe nädala tagant kuni selle aasta alguseni. Neil õhtutel tekkis rahval suurem huvi Püha Maa vastu ja nii kujunes välja, et Saaremaaga seotud inimesi käis selle aasta esimesel, kevadisel Iisraeli reisil Jeesuse jüngrite arv ehk 12. Iisraeli tutvustavaid õhtuid olen pidanud ka mujal Saaremaal. Kevadisest reisist olen näidanud peamiselt kaasavõetud videomaterjali. Oluline roll on olnud ka lindistatud materjalil, mis on olnud terve kevade eetris Pereraadio käärkambritunnis.
Oma Iisraeli õhtud lõpetame 6. juunil peetava suure Iisraeli õhtuga Laurentiuse kirikus, kus peakõnelejad on Iirimaa tuntuimad Iisraeli sõbrad Paul ja Nuala O‘Higginsid. Nende tulekut Eestisse vahendab staa*ikas Iiraeli sõber Ülo Niinemägi. Sellel õhtul laulab Iisraeli laule Lea Lääts.
Kuidas üldse tekkis huvi Iisraeli vastu?
Konkreetsem huvi tekkis, kuulates ühte Peeter Võsu ja Ülo Niinemäe 2004.a. kevadist saadet, kus räägiti sügisel ettevõetavast palverännakust. Abikaasa oli küll ka varem sellele võimalusele tähelepanu juhtinud, kuid kindel soov see reis ette võtta tekkis seda saadet kuulates. Igale kristlasele on see suureks elamuseks ja väljakutseks.
Oled käinud Iisraelis kaks korda. Palun räägi neist sõitudest natuke pikemalt.
Olen nendest reisidest mitmes lehes kirjutanud. Lisaks maakonnalehele trükkis minu reisimuljed ära ka ajaleht “Eesti Kirik”. Neid kahte järjestikust reisi on võimatu kirjeldada paari lausega, tooksin välja mõned eredamad reisimuljed.
Kui meie sõiduvahend pärast kolme lennutundi Vahemere kohalt pilvedest välja tuli, avanes suurepärane pilt tuledest säravale Iisraeli rannikule ja Tel-Avivile. Küllap on iga lennukiga reisija tundnud tõusmisel ja maandumisel hingevärinat, aga midagi sarnast nagu seekord polnud ma varem kogenud. Kui lennuki rattad puudutasid Iisraeli pinda, aplodeeris kogu rahvas ja pisarad inimeste silmis tunnistasid sellest, et tegu pole tavalise lennu ega turismireisiga.
Esimesed tunnid Pühal Maal olid põnevad. Peatusime Surnumere põhjakaldal, et kosutada end veega ja lasta hea maitsta kohalikul toidul. Meie peatuskohale lähenenud bussist hakkas välja voolama ühtlasesse mundrisse riietatud Iisraeli armee sõdureid. Rahumeelsest põhjamaa riigist äsjasaabunud külalistele torkab silma see, et sõdurid ei loobu oma relvadest ka kergema eine nautimise ajaks. Nii puutumegi esimest korda kokku selle tegelikkusega, kus peaaaegu igal sammul on võimalik näha relvastatud, kuid väga sõbralikke sõdureid. Varsti harjume sellegagi, et relvakandmine, nagu ka ajateenistus on sõjaväes olemise ajal kohustuslik samuti õrnema soo esindajatele.
Püha Maa oli täis põnevaid kohtumisi. On huvitav, et isegi nii eksootilises kohas kui En Gedi rahvuspark leidus inimesi, kes teadsid midagi Eestist. Nimelt kohtasime oma kõrberännakul raja ääres einestavat juudi perekonda, kelle pereema tunnistas, et tema õde oli just naasnud turismireisilt imeilusast Tallinnast!
Vaimustav oli kohtumine Galilea-maaga. Tel el-Oreme ehk väikese tammi künka ja Geneetsareti (Galilea) järve vahele jääv Tabgha hotell sai reisirühma peatuspaigaks mitmeks päevaks. Järve põhjapoolne tasandik on üks maailma liigirikkamaid taimede ja puuviljade levialasid. Selle paradiisisarnase maastiku igal ruutkilomeetril on astunud ka Naatsaretis üleskasvanud Jeesuse jalg.
Võib koguni väita, et Geneetsareti järv ja selle kaldal olev Jeesuse uus elukoht Kapernauma linn on Jumalariigi jutluse geograafiliseks keskpunktiks.
Uue päeva esimeseks peatuspaigaks sai Mäejutluse ehk Õndsakskiitmiste mägi. Vähestes kohtades Galileas on mälestus Jeesusest säilinud nii elavana kui vana Kapernauma linna lähedal järve kaldal. See paik on kristliku maailma üks armastatumaid palverännakute sihtpunkte. Selles kohas tabab pika tee läbinud inimest korraga palju tundeid, mida on tabavalt kirjeldanud üks Jumala sulane 13. sajandil: “Ja seal me laulsime evangeeliumi ja jutlustasime, ja siis istusime rohule ja sõime rõõmu ja rõõmupisaratega.” Tänapäeval kõrgub Õndsakskiitmiste mäel 1938. aastal frantsiskaanide poolt ehitatud kirik, mille igale seinale on kirjutatud üks õndsakskiitmine. Ümber kiriku olevas iluaias on hulgaliselt vaikseid varjualuseid kohti, kus üksikud rändurid või terved rühmad võivad vaikselt mõtiskleda. Muljeid kahest reisist on väga palju ja eredaid.
Jumal on Iisraeli tööd Saaremaal õnnistanud. Eesti kristlaste kõige arvukamal Iisraeli-reisil käis mitu kirikuõpetajat, Sina olid ilmselt nende kaasakutsuja. Kas võiksid vahendada veidi nende muljeid.
Vaimulikest olid lisaks mulle kaasas Saarte praost Veiko Vihuri, vikaarõpetaja Mehis Pupart ja vanglaameti peakaplan Igor Miller abikasaga. Veiko Vihuri oli kohe nõus kaasa tulema, kui talle reisi plaanist rääkisin. Küllap see kõneleb enda eest. Tema kavatseb ka Iisraeli tagasi minna väiksema vaimulike rühmaga, et kristlikes pühapaikades pikemalt viibida. Mehis Pupart on tegelikult aastaid olnud Iisraeli sõber ja ta otsustas nüüd koos abikaasaga selle reisi ette võtta. Igor Miller plaanis sõita koos abikaasaga küll Rooma, aga ta võttis minu nõu kuulda ja tuli sedakorda kaasa käima Jeesuse jalajälgedes.
Kõik vaimulikud said reisi ajal pidada palvuseid, mis liitis rühma vaimulikult tervikuks. Kõik olid oma tehtud valikuga rahul.
Miks on Iisrael meile, kristlastele, nii tähtis?
Iisraeliga tegeleb Jumal. Selle rahva kaudu näitab ta oma armu ja toob teiste rahvaste ees nähtavale oma tööd. Iisraelis on elanud, kannatanud, surnud ja üles äratatud meie Issand Jeesus Kristus. Suuresti sellest maast inspireeritult ja sellega seonduvalt on sündinud kristlasele oluline Uus Testament. See on ka Moosese seaduste ja prohvetite kirjade sünnimaa.
Iisrael on omamoodi peegel kõikidele rahvastele ja inimestele.
Mis on edaspidi plaanis? Millal saab teoks Sinu järgmine sõit Iisraeli?
Kuna olen lühikese aja jooksul käinud paar korda Iisraelis, olen oma suurema huvi suutnud rahuldada. Saaremaalt läheb sügisel reisile loodetavasti paar inimest, ja kevadel, kui Jumal lubab, jälle rohkem. Võib-olla olen siis ka ise jälle teel.
Paljud kristlased on haaratud asendusteoloogiast, mille järgi on Jumal juudid hüljanud ja nüüd on kristlased uus Iisrael. Kuidas Sa selgitaksid neid üsnagi keerukaid teoloogilisi suhteid, mis valitsevad juutide ja kristlaste vahel?
Kirik on kindlasti uus Iisrael, kuid see ei tähenda, et Jumal oleks Iisraeli hüljanud. Sellest kõneleb ka püha Paulus: “Vennad, minu südamesoov ja eestpalve Jumala poole Iisraeli laste eest on, et nad pääseksid.” (Rm 10:1). Juudid ja kristlased on teineteisele pigem lähenemas. See võib tunduda naiivsena, kuid loodan, et juudid avastavad kord enda keskel tegutsenud Tarsose Sauluse. Juutide jaoks on Paulus juba need suhted sõnastanud ja kirja pannud.
Uusi rikastavaid kohtumisi Jumala rahva ja Jumala maaga!

admin Intervjuud

Comments are closed.