Home > Juudi pühad > Shana Tova U´Metukah – Headja Magusat Aastat kõigile!

Shana Tova U´Metukah – Headja Magusat Aastat kõigile!

detsember 1st, 2006

Selline on Iisraeli uusaastatervitus.

ROSH HASHANAH – UUS AASTA

Tänavu algas uus, 5767. aasta 22. septembri õhtul.

Rosh Hashanah on tõlkes pea aasta. Eesti keeles tähendab see siiski aastapead. Sel päeval loodi Aadam – Esimene inimene. 2006.a. saabus juudi kalendri järgi aasta 5767. see tähendab, et Aadam loodi 5767 aastat tagasi. Kuna juutidel on kuu kalender siis juudi uus aasta on liikuv püha. 2006 aastal oli Rosh Hashanah 22-23. septembril. Pärimuse järgi on taevas suur raamat, kus on kirjas kõigi inimeste nimed. Jumal märgib kõigi nimede taha sellel päeval, mis teda eeloleval aastal ootab.

Juudi traditsiooni järgi tähistatakse Rosh Hashanah festivaliga iga-aastast Jumala kroonimist Maailma Kuningaks, milles juudi rahvas taaspühendub kuninga ustavate teenrite rolli (Gedalyahu ja Traiman, Arutz 7, 22.09.2006).

Õnnitledes teineteist ütlevad juudid: Head ja magusat uut aastat. Olgu teil kirja pandud ainult hea. Sünagoogides puhutakse sel päeval shofaari, mis on kõver jäärasarv.

Selle tugevad helid kutsuvad kuulajaid võitlema kõige kurja vastu. Kodusel pidusöögil pakutakse õunu ja mett, et tuleks hea ja magus aasta.

YOM KIPPUR – SUUR LEPITUSPÄEV

Tänavu algab Yom Kippur 1. oktoobri õhtul ja kestab 2. oktoobri õhtuni

Suur lepituspäev on andeksandmise päev. See on kahetsuse ja meeleparanduse päev igaühele, nii üksikisikule kui ühiskonnale. Samas on see Iisraeli andekspalumise- ja andeksandmise kõrghetk. Sellepärast peab igaüks suurel lepituspäeval meelt parandama ja oma patud üle tunnistama. (Rambam)

Suur lepituspäev on Iisraeli rahva kõige suurem püha nädalase sabatiaja kõrval. Eri maades ja kultuurides on juudid pühi veetnud väga erinevalt, isegi ühiseid jooni on väga raske leida. Jumalateenistus sünagoogis on väga pidulik. Kõige tähtsam palve on "Kol nidre" (kõik tõotused) millega tühistatakse kõik mõtlematult või teadmatult antud lubadused. Kuna lepituspäev on paastupäev, siis suure lepituspäeva eelõhtul on kombeks palju süüa

SUKKOT – LEHTMAJADEPÜHA

Tänavu algab Sukkot 6. oktoobri õhtul ja kestab 13. oktoobri õhtuni

"Elage lehtmajades seitse päeva, kõik Iisraelis sündinud elag lehtmajades, et teie tulevased põlved teaksid, kuidas ma Iisraeli lapsed lasksin elada lehtmajades, kui ma tõin nad ära Egiptuse maalt. Mina olen Jehoova, teie Jumal!" ( 3Mo 23:42,43)

Sukkot, lehtmajade püha on kolmas palverännaku pühadest pärast Paasapüha ja nädalatepüha. Toora annab käsu meile elada lehtmajades seitse päeva, et mäletada, kuidas iisraellased elasid nendes neljakümne kõrbe rännakuaasta jooksul pärast Egiptusest väljarändamist ( 3Mo 23:33-44, 5Mo16:13-15)

Nädalapikkune Sukkot algas viis päeva pärast Yom Kippurit "Lepituspäeva, näidates sellega, et rõõm järgneb koheselt pärast meeleparandust. Kolmel korral on rõhutatud Tooras, et Sukkot on aeg rõõmutsemist: "Olge seitse päeva rõõmsad, Jehoova, oma Jumala ees!" ( 3Mo 23:40) "Ole rõõmus sel oma pühal" ( 5Mo 16:14), "Seepärast ole rõõmus" (5Mo16:15)

Sukkoti ajal tulid palverändurid üle kogu Iisraeli Jeruusalemm Templisse kokku, et tuua tänuohvreid. See oli eeltähenduseks Messia ajale, kus kõik rahvad tulevad Jeruusalemma, et tähistada Sukkotit (Sak 14:16).

Vastavalt Halachale ( juudi seadus), peavad lehtmajad asetsema avatud taeva all ja katus peab olema kaetud lehtedega nii palju, et oleks võimalik näha tähti taevas. Juudi traditsiooni kohaselt tervitatakse Sukkoti seitsme päeva jooksul iga päev ühte külalist: Aabrahami, Iisakit, Jaakobit, Joosepit, Moosest, Aaronit ja Taavetit. Kuna igaüks neist on kogenud ja teab rändamise tähendust.

Lehtmaja on rõõmsapäraselt kaunistatud puuviljadega, mis näitab õnnistust. Seal hulgas peab kindlasti olema neli taime: Lulav (palm), hadass (mürt), arava (paju) ja etrog (sitruseline). Talmudi kohaselt iseloomustavad need neli vilja eriliiki inimtüüpe õpetavad meid hindama üksteist. Sitruselisel on nii lõhn kui maitse, s.t. õpetus ja teod. Palmiviljal on ainult maitse, ehk õpetus, kuid puuduvad teod; seevastu mürdil on jälle lõhn, mis iseloomustab tegusid; pajul puuduvad mõlemad. Samuti on inimesed, osadel on õpetus ja teod, teistel ainult õpetus või teod, on ka neid kel pole kumbagi. Need neli komponenti on põimitud ühte, selleks et näidata, inimesed on pandud elama kokku ja meil tuleb arvestada üksteistega sellistena nagu igaüks meist on.

Iga päev kogu Sukkoti aja jooksul, loetakse sünagoogis palvet (Hoshanan), samal ajal marssides poodiumil, käes toora rull ja neli taime. Hoshanah Rabahi ajal (seitsmendal päeval) marsitakse ümber poodiumi seitse korda. Kaheksandal ehk viimasel Sukkoti päeval ( Shmini Atzeret) palvetatakse vihma pärast. Seda tähistatakse koos Simchat Torah´ga kui aastane Toora lugemise tsükkel lõpeb ja algab uus.

SIMCHAT TORAH – RÕÕM KÄSUÕPETUSEST

Tänavu on Simchat Torah 15. oktoobril

Simhat Torah järgneb koheselt Sukkotile ja sel päeval lõpeb Toora lugemise aastane tsükkel. Toora on jagatud nädalate järgi võrdselt viiekümne kaheks osaks ning sellest päevast algab taas uus tsükkel. See on suur rõõmupüha. Lapsed tulevad sünagoogi värviliste lipukestega. Laekast tuuakse välja toorarull, juutide suurim aare. Auväärt mehed hoiavad seda süles ja tantsivad. Igaüks püüab rulli kallihinnalist katet suudelda või vähemalt kätega puudutada.

Falafel – kikerhernepallid

Lähis-Ida roog, 4 portsjonit

5 dl keedetud kikerherneid

1 küüs purustatud küüslauku

3 sl hakitud peterselli

0.5 tl soola

musta pipart

0.5 kuni 1 tl karripulbrit

1 sl tahiini seesamipastat

1 sl täisteranisujahu

0.5 dl vett

Valmistamine

Nõruta kikerherned. Purusta mikseriga jämedakoeliseks massiks.

Sega kõik ained kokku. Vormi 10-12 palli ja vajuta veidi lapikuks.

Prae õlis, kuni falafelid on mõlemalt küljelt pruunistunud või küpseta 250-kraadises ahjus 5-10 minutit mõlemalt poolt.

Märkus: üheks lemmikuks Lähis-Ida maades on pitasai koos jogurti-kurgikastme, tükeldatud falafeli, sibularõngaste, tomativiilude ja lutserniidudega.

Kiiresti valmivad taimetoidud,

Eva Strand, 1999

admin Juudi pühad

Comments are closed.