Home > Peatoimetaja veerg > Habras rahu Iisraelis

Habras rahu Iisraelis

mai 1st, 2007

Peeter Võsu

Iisrael on tänavu suutnud saavutada rahu nii Hezbollah rühmitusega üle põhjapiiri kui ka kõigi suuremate terrorirühmitustega Palestiina omavalitsusaladel Iisraeli riigi territooriumil. Siiski, selle rahu püsivus on tundub olevat habras, kuna taasrelvastunud Hezbollah kavandab Liibanonis riigipööret ja Gazast lendavad Iisraeli suunas Kassam raketid. Mossad, Iisraeli luureteenistus on jätkuvalt kutsunud Iisraeli valitsust üles valvsusele mõlemal suunal, kuna vaenulike rühmituste tegevus näitab, et nad valmistuvad sõjaks.
Iisraelile on tulnud mitmeid ohusignaale põhja poolt. Pidevaks ohuks on juba pikemat aega olnud Iraan. Iraan on selgelt väljendanud oma kavatsust, Iisrael "kaardilt ära pühkida". Iraan kutsus ellu terrorirühmituse Hezbollah, mis sõdis Iisraeliga 34 päeva tänavu juulis – augustis. Tänavu, 1. novembril katsetas Iraan edukalt pikamaa rakette Shihab-3, mis suudavad lõhkelaengu (varustatav ka tuumapeaga) viia kuni 2000 kilomeetri kaugusele. Ohutsooni jääb lisaks Iisraelile ka lääne Euroopa ja USA. Novembri lõpus teatas Iraan Venemaalt saadud miljardi dollari relvatarnest, mis koosneb kaasaegsetest õhutõrjerakettidest TOR-M1, mis on suutelised liikuvatelt alustelt tabama sihtmärki 25 kilomeetri raadiuses (kuni 10 kilomeetri kõrgusel) (Arutz-7, 26.11.2006).
Iisraeli armee luureülem, brigaadikindral Yossi Baidatz hoiatas 10. detsembril, et Süüria president Bashar Assad valmistub sõjaks Iisraeliga (Haaretz, 10.12.2006). Ta teatas, et Süüria on suurendanud pikamaa rakettide toodangut ja toonud tankitõrje raketid Golani kõrgendikul Iisraeli piirile lähemale. President Assad on saatnud viimastel kuudel ka vastuolulisi teateid, nagu ta sooviks Iisraeliga alustada läbirääkimisi rahulepingu sõlmimiseks. Sõnumid on erinevad läbirääkimiste eeltingimuste kohta. Kord ütleb ta, et ei sea mingeid eeltingimusi, kuid järgmises sõnumis kostub, et Iisrael peab kõigepealt Süüriale loovutama Golani kõrgendiku. Iisraeli välisminister Tzipi Livni kommenteeris Süüria rahusõnumeid: "Süüria käed on sügavalt terrorismis, kuid ta suu räägib rahust lihtsalt selleks, et maha rahustada sellest tulenevat rahvusvahelist survet" (Guysen, 19.12.2006).
Eestlastele kõlab ilmselt tuttav jutt rahust, misjärel tulid Vene baasid ja mis lõppes 50 aastat kestnud okupatsiooniga. Kui agressor räägib rahust ja samas liigutab oma vägesid Iisraeli piiri suunas, oleks väga rumal teda uskuda. USA presidendi nõunik James Baker ja uus kaitseminister Hamilton edastasid raporti, milles soovitasid Iisraelil loovutada Süüriale Golani ja Iisraelis elavatele araablastele Gaza, Samaaria, Judea ning Ida-Jeruusalemma, kuna see aitavat kaasa USA reputatsioonile regioonis. Tundub, et nendel poliitikutel on ükskõik, mis Iisraelist saab, kuna nende ülesandeks on koguda ümbritsevate maade toetust USA poliitikale Iraagis. USA president Bush ei ole seda nõuannet veel ametliku poliitikana tunnustanud. USA otsus selle kohta tuleb ootuste kohaselt jaanuaris 2007.
James Bakeril olid isiklikud ärihuvid Iraagis ka enne "Lahesõda". Tema konsultatsioonifirma "Baker Botts" vahendas Hyundai Engineering tehingut Iraagis, mille vahendustasud, umbes 30 miljonit USD, sai ta ühe Iisraeli firma kaudu kätte Saddam Husseini rezhiimilt (Arutz-7, 20.12.2006). See on vaid üheks näiteks, et paljude poliitiliste otsuste taga Lähis-Idas on lääne suurettevõtete ärihuvid, mille varju jäävad tegelikud, ausad poliitilised motiivid.
Hezbollah on taastanud ja isegi ligi kahekordistanud oma relvavarud Liibanonis, Iisraeli põhjapiiri taga pärast suvist sõda, teatas Arutz-7 novembris, tsiteerides Time Magazine-i (Arutz-7, 26.11.2006). Terroristlik rühmitus on taasrelvastunud vaatamata ÜRO vägede (UNIFIL) viibimisest regioonis. Iraani relvi smugeldatakse sinna Süüriast vastavalt Time ajakirjale öösiti, kui ÜRO väed seoses piirkonna ohtlikkusele ei viibi väljas. Sheik Naim Qassem, Hezbolla asejuht ütles, et organisatsioon on saanud Iraanilt kolmsada miljonit dollarit piirkonna ülesehitamiseks.
Hezbollah on asunud Liibanoni riiki kukutama. Terroristliku organisatsiooni ministrid astusid Liibanoni valitsusest välja. Tapeti kristlasest minister. Pealinna tänavatele saadi umbes miljon Hezbollah´t toetavat meeleavaldajat. Shiitide terroristliku organisatsiooni eesmärkidega sobiks hästi kokku oma kontrolli all olev riik Iisraeli põhjapiiril.
Oktoobris ja novembris andis Iisrael otsustavalt tuld Gazas tegutsevate terroristide pihta. Mitmed Hamasi ja teiste terroristlike organisatsioonide juhtfiguurid tapeti nende operatsioonide käigus. Iisraeli kaitsevägi oli asunud otsustavalt tegutsema, et lõpetada pidev pommirahe Gazaga piirnevatele aladele, kuhu oli tänavu juba üle tuhande raketi lastud.
Iisraeli väed olid sisenenud tähtajatult Gazasse, kui 26. detsembril terroristlikud organisatsioonid palusid vaherahu. Mitmed Iisraeli analüütikud protesteerisid selle vastu, kui vaenlasele relvastuse taastamiseks võimaluse andmise vastu, kuid valitsus otsustas vaherahu kasuks. Vaherahu araabia moodi ei tähenda muidugi sõdimise täielikku katkestamist, vaid nendele sobival määral vähendamist. Pärast kuu aega kestnud vaherahu on Gazast välja tulistatud ligi 60 Kassam raketi (umbes 2 raketti päevas).
Euroopa Liit esitas detsembris Iisraelile nõude Hamasi ministrite ja parlamendi saadikute vabastamiseks Iisraeli vanglatest ning turvatara ehitamise lõpetamist ja Iisraeli kodanikele Palestiina aladele asumise keelamist (Guysen, 7.12.2006). Turvatara on vähendanud enesetaputerrorismi Iisraelis mitmeid kordi. Hamas on kantud terroristlike rühmituste nimekirja nii Euroopas kui ka USA-s. Jääb arusaamatuks, miks Euroopa Liit nõuab terroristliku organisatsiooni juhtide vabastamist vanglast.
Viimaste kuude jooksul on tüli Fatah ja Hamasi vahel võtnud kohati kodusõja mõõtmed. Võitlus käib võimu pärast. Fatah frakstiooni juht Mahmoud Abbas, kes vaatamata terroristlikule tiivale oma organisatsioonis, ametlikult tunnustab Iisraeli riigi olemasolu, püüab Lääneriikide toel oma positsiooni tugevdada. See on omakorda asetanud Iisraeli surve alla, kuna Abbasi väitel oleks tal mõõdukate palestiinlaste võiduks vaja näidata oma poliitika edukust, mis tähendaks Iisraeli poolseid järeleandmisi. Viimastel päevadel on üha enam kõlanud nõuded, et Iisrael peaks kohe andma Abbasile kõik maad, mis enne 1967. aastat kuulusid araablastele: Golani kõrgendiku, Gaza, Samaaria, Judea ja Ida Jeruusalemma. Iga Iisraeli ühepoolsele järeleandmisele on siiani järgnenud terrorismi laine. Iga kord pärast Iisraeli kaitsejõudude väljatulekut mõnelt Palestiina omavalitsusalalt on seal hakatud relvi sisse smugeldama ja tootma ning sealt rakette välja tulistama. Kui Iisrael ilma mingite reaalsete garantiideta kõik need alad loovutaks araablastele, oleks see tõenäoliselt riigile enesetapuks.
Niisiis, vaatamata praegusele rahule nii põhjapiiri taga kui ka omavalitsusaladel, on tegelik olukord rahust kaugel. Mõnede analüütikute arvates võiks järgmine sõda üle põhjapiiri alata tuleval suvel. Välistada ei saa midagi. Piibel õpetab meid paluma rahu Jeruusalemmale. Gazaga külgnevate alade kohta on meedias edastatud mitmeid sõnumeid selle kohta, et vaatamata pidevale raketitulele Palestiina omavalitsusalalt on olnud tunda Jumala kaitset inimeludele Iisraelis.

admin Peatoimetaja veerg

Comments are closed.