Home > JRKS > Iisraeli keskuse vabatahtlikud korrastasid Klooga mälestusmärki

Iisraeli keskuse vabatahtlikud korrastasid Klooga mälestusmärki

august 1st, 2007

Peeter Võsu

Iisraeli keskuse vabatahtlikud korrastasid 05.05.2007 Klooga holokausti mälestusmärgi ümbrust. See on saanud juba igakevadiseks traditsiooniks. Paik koristati vanadest lehtedest ja muust talve jooksul kogunenud rämpsust ning mälestusmärgi juurde viiva teeraja mõlemasse äärde istutati kirevad lilled. Samuti vaadati üle ilmastiku poolt kahjustatud piirdeaed ja tehti selles pisiparandusi.
Iisraeli keskuse vabatahtlikud on igal kevadel käinud Klooga memoriaali korrastamas alates 1994. aastast. Sellega väljendavad nad austust hukkunute vastu ja loodavad, et korrastatud välimus jätab kaunima mulje nii selles paigas mõrvatute lähedastele kui ka külastajatele.
Klooga koonduslaagri hävitamine ja rohkem kui 2000 juudi mõrvamine toimus Saksa armee taganemisel, mistõttu selle kuritöö jälgede peitmine ebaõnnestus. Klooga koonduslaagrist sai esimene surmalaager, kus dokumenteeriti kogu holokausti karm reaalsus. Septembris 1944, pärast Saksa vägede lahkumist, avanes õõvastav pilt, kus mahalastud juutide surnukehad olid puutüvedega vaheldumisi riita laotud. Osa riitasid oli põlenud, kuid mitmete süütamine oli ebaõnnestunud.
Kuna sellest laagrist saadi esimesed fotod, mis kinnitasid tunnistajate ütlusi, on täna maailma kõige tuntuma holokausti uurimisasutuse, Yad Vashemi esimene ekspositsioon pärit Klooga laagrist.
Kloogalt õnnestus eluga põgeneda ligi 80 vangil, keda valvuritel ei olnud enam aega taga otsida. Nende hulgas oli ka Haifa lähedal elav Benyamin Anolik, kes rajas kibbutzi sinna, kus oli esimene holokausti memoriaal Iisraelis – Bet Lohamei Ha Getaot.

admin JRKS

Comments are closed.