Home > Peatoimetaja veerg > Iisrael valmistub 60. aastapäeva tähistama

Iisrael valmistub 60. aastapäeva tähistama

mai 1st, 2008

Peeter Võsu

Juudikalendri järgi toimub Iisraeli Iseseisvuspäev tänavu 8. mail, mis tähendab, et see algab 7. mai õhtul. Mitmel pool üle Iisraeli saab näha laser showd, Iisraeli Õhujõudude (IAF) demonstratsiooni, ilutulestikku, kontserte ja samuti toimuvad ametlikud vastuvõtud. Taevalaotusse projekteeritav laser show paistab Jeruusalemmas, Beer Shebas, Netanyas, Tibeerias, Tel Avivis, Ashdodis, Eilatis ja Haifas. Avatakse uusi teid, istutatakse puid ja tehakse palju muud erakordset.
Iisraeli riik on ime. See, et 19 sajandit üle maailma hajutatud juudi rahvas oma riigi taastas, on ime. Veel olulisem, nad taastasid Iisraeli oma põlisele maale. Ime on ka see, et araablaste keskele rajatud riik on vastu pidanud pidevale naabrite survele. Kogu esimene iseseisvusaasta möödus sõjas kõigi ümberkaudsete naabritega. Lisaks sõjale on toimunud pidev terrorism nii Iisraelis elavate araablaste kui ka välismaiste islamiorganisatsioonide poolt. Kõik suuremad rahvusvahelised meediakanalid on pidevalt Iisraeli hukka mõistnud. ÜRO on avaldanud Iisraeli hukkamõistvaid resolutsioone rohkem, kui kõiki teisi kokku.
Ime, et Iisrael on riigina püsima jäänud. Enamgi veel, Iisraelist on saanud mitmel alal maailma esikümne hulka kuuluv riik. Üle poole maailmas valmistatavatest teemantjuveelidest valmistatakse Iisraelis. Iisrael on üheks maailma juhtivamaks maaks teaduse ja infotehnoloogia vallas. Iisraeli majandus on viimastel aastatel olnud maailma kõige kiiremini kasvavate hulgas. Kinnisvarahinnad tõusid ka Teise Liibanoni sõja ajal (2006) üle 5%.
Käies sagedasti Iisraelis, paneb üha enam imestama, kui palju tavalisi maanteid on iga järgmine kord kiirteedeks ehitatud võrreldes eelmise külastusega. Jeruusalemmast Tel Avivi viiv tee on kogu pikkuses valgustatud. Samuti on valgustatud kõik suuremad maanteed.
Iisraeli põllumajandus on maailma parimate hulgas. Kõrbesse on asutatud farme, kus arvutite abil doseeritakse igale taimele vastavalt vajadusele vett. Aastas saadakse kaks kuni kolm viljasaaki ja enamasti ka eksporditakse kõike, mida kasvatatakse. Lehma kohta saadakse Iisraelis suurim piimasaak maailmas. See on sõna otses mõttes „maa, mis voolab piima ja mett”.
Olukorra sunnil on Iisrael pidanud eelisarendama ka oma kaitsejõudusid. Tankimuuseumis on teiste hulgas Iisraelis valmistatud Merkava-4, mis on maailma parimaks tankiks. Laserkiirega juhitavate rakettidega on hävitatud mitmeid terroriste. Ülitäpsete õhulöökidega on minimeeritud tsiviilkahjustused ümbruses olevate elanike hulgas.
Piiblis on kirjutatud Jumala tõotus Aabrahamile: Ma teen lepingu enese ja sinu vahel; ja sinu soo vahel pärast sind, igaveseks lepinguks sugupõlvedele, et ma olen Jumalaks sinule ja su soole pärast sind. Ja ma annan sinule ja su soole pärast sind selle maa, kus sa võõrana elad, kogu Kaananimaa, igaveseks omandiks. Ja mina olen neile Jumalaks (1. Moosese 17:7-8).
Pärast seda, kui Iisrael pidi oma maa sõnakuulmatuse pärast Jumalale loovutama, on kõik Piibli prohvetid ette kuulutaud Iisraeli tagasitulekut eksiilist ja oma riigi taastamist. Prohvet Hesekiel kirjeldab juutide tagasipöördumist kõigi rahvaste seast oma kodumaale detailselt ja värvikalt. Nõnda ütleb Issand Jumal: Vaata, ma võtan Iisraeli lapsed paganate seast, kuhu nad on läinud, ja kogun neid igalt poolt ning toon nad nende oma maale (Hesekiel 37:21-22).
Iisraeli riigi taastamine, ülesehitamine ja edukus on kogu maailmale sõnumiks, et rahvaste käekäik ei ole jäetud juhuse hooleks. Kui Jumal on midagi plaaninud ja oma prohvetite kaudu teatavaks teinud, siis see ka nõnda toimub. Ka meie jaoks väga pikana tunduv 1900 aastat ilma oma riigi või isegi territooriumita rahvaste keskel hajutatust ei ole suutnud seda rahvast hävitada. Veel enamgi, nad on taastanud oma riigi, nagu prohvetid on ette kuulutanud. 60. aastapäev on märgiks, et see riik on mitte ainult eksisteerinud, vaid on olnud ka edukas.

admin Peatoimetaja veerg

Comments are closed.