Home > Poliitika > EKD Pöördumine Eesti Välisministri poole seoses tema avaldusega Iisrael hukka m&otild

EKD Pöördumine Eesti Välisministri poole seoses tema avaldusega Iisrael hukka m&otild

mai 1st, 2009

Hr. Urmas Paet, Välisminister
Eesti Vabariigi Välisministeerium

08.01.2009

Lugupeetud Välisminister Urmas Paet,

Erakond Eesti Kristlikud Demokraadid protesteerib Eesti Välisministri avalduse vastu Iisraeli riik enese kaitsmise eest hukka mõista. Iisraelil on mitte ainult õigus vaid ka kohustus oma rahvast ja riiki kaitsta rahvusvahelise terroristliku organisatsiooni Hamas rünnakute vastu Gazast, kust on viimase kolme aasta jooksul tulistatud Iisraeli üle 6500 raketi ja kahurimürsu.

Väikelinna Sderot elanikud on kolme aasta vältel vaevalt saanud päevagi mööda saata ilma et oleks pidanud raketirünnaku sireeni kõlades varjenditesse sööstma. Oma elupäästmiseks on aega olnud 15 sekundit. Möödunud aastal Egiptuse vahendatud vaherahu ajal 19 juunist kuni 19 detsembrini hankis islamistlik terrorirühmitus suures koguses Grad rakette, mis suurendas Iisraelis pidevate rünnakute all oleva elanikkonna üheksasaja tuhandeni. Nende rakettidega on purustatud lasteaedu, koole, kodusid ja muid tsiviilehitisi Iisraeli suurtes linnades Ashkelon, Ashdod, Beer Sheva ja mujal.

Iisraeli hukkamõistmine sellises olukorras on ebaeetiline, ebaõiglane ja teeneks Iisraeli rünnanud terroristidele, kes selles konfliktis vääriks hukkamõistmist.
Rünnaku kohta ÜRO koolile Jebaliyas, millest oma avalduses kirjutasite, avati terroristide poolt kahuritulituli Iisraeli väeüksuse pihta. Seal hukkusid tulevahetuses ka kaks Hamasi juhtfiguuri: Immad Abu Iskar ja Hassan Abu Iskar. Lisaks Iisraeli vasturünnakule lõhkes koolis arvatavalt seal paiknenud relvaladu (Iisraeli Välisministeerium, 07.01.2009). Terroristid kasutavad tsiviilobjekte ja tsiviilisikuid kilbina, mille taha varjuda. Nemad on ka tsiviilohvrite eest vastutavad.
Peame kahetsusväärseks olukorda, kus teabekanalid edastavad Lähis-Ida olukorda erapoolikult ja kallutatult, mis tõenäoliselt on ka mitmete riikide, kaasa arvatud Eesti, otsustusprotsessides määravaks teguriks. Humanitaarprobleemist räägitakse ainult Gaza, mitte Iisraeli suhtes. Samuti näidatakse seal hukkunuid ja purustusi. Pidevaid rünnakuid Iisraeli vastu on suured rahvusvahelised meediaagentuurid täiesti ignoreerinud. Euroopa riigid ei ole saatnud abiraha Sderoti lastele, kes on aastaid, igal päeval mitmeid kordi pidanud oma elu päästmiseks varjenditesse sööstma.

Eesti Välisministeerium kutsub vaenupooli üles vaherahule (Delfi, 07.01.2009). Kas vaherahu on võimalik organisatsiooniga, mille põhieesmärk on Iisraeli hävitamine? Eelmise vaherahu ajal hankis Hamas endale palju võimsama relvastuse, mis seab ligi miljoni kodaniku elud igapäevaselt ohtu. Olukord ei muutu enne, kui Iisrael on täiesti kahjutuks teinud Hamasi relvavarud.
Selles konfliktis ei ole rahu saavutamiseks vaja Iisraelile survet avaldada. Iisrael on kogu aeg soovinud rahu naabritega Gazas. Selle nimel evakueeris Iisraeli valitsus 2005 aasta augustis 9000 kodanikku sealt, maksis nende ümberasustamise ja tõi välja oma armee. Kui Hamas jätab Iisraeli tsiviilobjektide vastu tulistamise, ongi rahu saavutatud.
Euroopa vaatlejate ”silmade sulgemine” Gaza ja Egiptuse piiril on võimaldanud terroristil end relvastada, mistõttu peaks Euroopa Liit ka eskaleerumise põhjusi otsides peeglisse vaatama.

Vale on käsitleda Iisraeli riiki ja terroristlikku organisatsiooni Hamas ”võitlevate pooltena”. Sarnaselt võiks käsitleda ka politseid ja kurjategijaid võitlevate pooltena igas riigis ja kutsuda neid üles vaherahu sõlmima. Nii Eesti kui kogu maailma tsiviilühiskonnad peaksid terroristliku organisatsiooni Hamas tingimusteta hukka mõistma ja isoleerima. See oleks ainsaks reaalseks võimaluseks piirkonnas rahu saavutada.

Lugupidamisega,
Peeter Võsu
EKD esimees

admin Poliitika

Comments are closed.