Home > Poliitika > IISRAELI VALIMISTULEMUSED

IISRAELI VALIMISTULEMUSED

august 1st, 2009

Peeter Võsu

Kuigi valimised toimusid juba kaks kuud varem, sai Benjamin Netanyahu alles aprilli alguses, pärast pikki läbirääkimisi kõigi suuremate ja ka väikeste rahvuslike erakondadega, kokku valitsuse.
Valitsuskoalitsioon

Erakond Esimees Parl. Kohti Positsioon

Likud Benjamin Netanyahu 27 Paremtsentristlik
Yisrael Beiteinu Avigdor Lieberman 15 Parem (immigrandid)
Bayit Yehudi Daniel Herschowitz 3 Rahvuslik religioosne (parem)
Shas Eli Yishai 11 Sephardi religioosne (ortodoksi)
Labor (tööerakond) Ehud Barak 13 Sotsialistlik
United Tora Judaism Yaacov Litzman 5 Ashkenazi religioosne (ortodoksi) *
Ichud Leumi (Nat. Uni.)Yaacov Katz 4 Rahvuslik parem **

*Liitus koalitsiooniga pärast valitsuse moodustamist
**Liitumisläbirääkimised pooleli, kuid tõenäoliselt saab kaasatud koalitsiooni

Opositsioon

Kadima Tzipi Livni 28 Vasaktsentristlik
Meretz 3 Äärmusvasakpoolne
Ra’am Ta’al 4 Araabia
Balad 3 Araabia
Hadash 4 Araabia/juudi (vähemus) kommunistlik

Iisraeli 32 valitsuse eesmärgid: Saavutada turvalisus ja sotsiaalne õiglus, parandada majanduslikku olukorda ja edendada rahu kõigi Iisraeli naabritega ning säilitada juutlus ja juudipärasus riigis samal ajal kindlustades õigused kõigile religioonidele.
Kõige vastuolulisem ja enim kõneaineks on araablastele maade loovutamise teema. Vasakpoolne Tööerakond nimetas seda ka eriarvamuseks liitumisläbirääkimistel Likudiga. Kokkulepe saavutati ühisele arusaamisele toetudes, et praktiliselt ei ole võimalik araablastele maad loovutada lähima nelja aasta jooksul niikuinii, vaatamata sellele, kas seda soovitakse või ei.
Araabia riigi loomist Iisraeli aladele Judeas, Samaarias ja Gazas soovivad nii Euroopa Liit kui ka Ameerika Ühendriigid. Euroopa Komisjoni President Jose Manuel Barroso saatis Benjamin Netanyahule 31.03 Peaministriks saamise puhul õnnitluskirja, milles ei puudunud surveavaldus riigi kaheks jagamiseks. Barroso kirjutas: "Euroopa Komisjon loodab edaspidi teha koostööd uue Iisraeli Valitsusega … toetudes kahe riigi rajamise visioonile, kes elavad külg-külje kõrval rahus ja edukuses. (EU kiri Netanyahule, 31.03.2009). Sarnaselt reageeris Iisraeli uue valitsuse saamisele ka USA. USA valitsuse speaker Gordon Duguid ütles pressikonverentsil Washingtonis "Iisrael on lähedane sõber ja liitlane ja me jääme muutumatult pühendunuks Iisraeli turvalisusele. Töötame lähedases koostöös Peaminister Netanyahu valitsusega, et edendada rahu ja stabiilsust Lähis-idas ja pooli edasi viia kahe riigi lahenduse suunas."
Peaminister Netanyahu on paremerakondadele lubanud, et Jeruusalemma loovutamise üle läbirääkimisi ei peeta. Vastasel juhul lahkuks kõik parem- ja religioossed erakonnad valitsusest.
Netanyahu ütles oma kõnes valitsuse esitlemisel Knessetis, et valitsus peab Palestiina Omavalitsusega kohtumisi kolmel alal: majanduslik, turvalisus ja poliitiline. Iisrael loob Palestiina Omavalitsusega majanduskontakte ja aitab neid arengus, toetab võitlust terrorismi vastu ja peab rahukõnelusi lõpliku staatuse saavutamiseks. (Iisraeli Välisministeerium, 31.03.2009). Milline saab olema lõplik lahendus, Peaminister ei täpsustanud.
Nii Peaminister kui ka Välisminister Avigdor Lieberman on öelnud, et kahe riigi moodustamine hetkeolukorras on võimatu, kuna võimatu on tagada turvalisust. Teine põhjus on tõenäoliselt ka see, et nendel aladel, mida araablased oma riigi jaoks soovivad, elab ligi 600 000 juuti, kelle ümberasustamine ei tule kõne allagi. Ka Jeruusalemma loovutamine ei saa tulla läbirääkimise teemaks, kuna just selle tõttu võitsid valimised paremerakonnad, et valijad polnud rahul eelmise koalitsiooni alustatud läbirääkimistega Jeruusalemma võimalikuks jagamiseks. Saudi Araabia plaan, mis on samuti üheks võimalikuks läbirääkimiste aluseks, näeb lisaks maade loovutamisele ette ka kõigi, enne 1948. aastal Iisraeli territooriumil elanud araablaste ja nende järglaste Iisraeli riiki lubamise. Neid on praeguseks hinnanguliselt ligi 5 miljonit inimest (Araabia sõjapõgenikke 1948 aasta Iseseisvussõjas ja 1967 aasta Kuuepäevasõjas oli kokku ligi 700 000). Lieberman on öelnud, et Annapolise konverentsi tulemused Iisrael hülgab, kuna neid ei ole ükski riik lepinguna vastu võtnud. Jätkatakse Teekaardi (Road Map) alusel, mis paneb samm-sammult kohustusi mõlemale poolele, mida araablased ei ole siiani aga täitnud.
Selge on see, et surve Iisraeli riigile tuleb nii läänest kui araa¬bia maailmast tugev, et loovutada vaidlusalused alad araablastele.
Lisaks muudatustele välispoliitikas ja naabruspoliitikas, muudab uus valitsus olukorda ka siseriiklikult. Yisrael Beiteinu, kui Peaministri erakonna suurim koalitsioonipartner nõuab rohkem tsiviilõigusi immigrantidele, kaasa arvatud mitte-ortodoksidele. See puudutab abielu ja pereteemasid. Siin on mõistlikud kompromissid leitud, mis on vastuvõetavad ka ortodoks-juute esindavatele erakondadele Shas ja United Tora Judaism.
Benjamin Netanyahut iseloomustab väga laialdaste suhete võrk USA ja teiste lääneriikidega, kaasa arvatud nende maade evangeelsete kristlastega. USAs on ta suhted olnud paremad Vabariiklastega. Obama tegigi äsja visiidi Türgisse, kus ta jagas rohkeid kiidusõnu islamiusule. Tõenäoliselt näitab see Iisraeli suhete kaugenemist USAst.
Loodetavasti parandab Netanyahu valitsus kristlike organisatsioonide staatust Iisraelis, andes rohkem võimalusi pika-ajaliste viisade ja töölubade saamiseks neile, kes töötavad seal.
Turvalisuse saavutamiseks jätkavad kõik valitsused põhilistes küsimustes eelmiste liine. Just katsetati uut raketikilpi, mis töötas laitmatult, tulistades alla kõik katseks õhku lastud sihtmärgid. Loomisel on raketikilp ka lähimaa rakettide vastu, mis aitaks vähendada terrorirünnakute ohtu.
Arvatavasti lisab uus valitsus teedele uued kontrollpunktid, mis said varem poliitilistel kaalutlustel eemaldatud. Ehud Olmeri valitsus lasi kõrvaldada mitmed kontrollpostid, mille järel kasvas terroristide rünnakute arv järsult Judeas ja Samaarias Palestiina Omavalitsusaladega külgnevates juudiasundustes.
Praegusel valitsusel on tugev rahva mandaat, mis annab valitsusele võimaluse oma plaane teostada ja lubatud muudatused ellu viia.

admin Poliitika

Comments are closed.